19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Mimo iż zawory kulowe są powszechnie stosowane w instalacjach wodnych, centralnego ogrzewania czy w przemyśle wybór odpowiedniego rodzaju, a jest ich kilka, nie będzie wcale taki oczywisty. Na pewno nie należy brać pod uwagę ceny, bo niestety często nie jest adekwatna do jakości, choć zawory, które mają zastosowanie w domowych systemach, nie są drogie. Priorytetem natomiast powinna być średnica oraz materiał, z jakiego zostały wykonane.

Kilka słów o zaworach kulowych

Taki typ zaworów przeznaczony jest do sieci hydraulicznych, gdyż umożliwiają całkowite zablokowanie przepływu cieczy. Oczywiście zawory kulowe mogą być używane w instalacjach gazowych czy powietrznych, a ich zastosowanie nie będzie kolidowało z montażem innych typów zaworów. Cechują się przede wszystkim dużą trwałością i odpornością, w końcu stworzone są do pracy w trudnych warunkach.

Jak zbudowany jest zwór kulowy?

Wbrew pozorom budowa kulowego zaworu jest banalnie prosta. Cała konstrukcja opiera się na gnieździe i kuli, która w zależności od potrzeb zamyka bądź otwiera przepływ cieczy. Co ważne taka prosta konstrukcja zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do instalacji, więc jest to kolejna zaleta przemawiająca na korzyść takiego zaworu. Powstanie nieszczelności raczej nie jest możliwe. Jeśli zawór jest sprawny i odpowiednio dobrany nie powinny pojawić się przecieki. Można powiedzieć, iż jest bezawaryjny a co ważne, jego zakup nie zrujnuje finansów.

Zawór kulowy czy tłokowy?

Cóż, to zależy od tego, gdzie ma być zamontowany. Na niekorzyść tłokowych zaworów przemawia niestety fakt, że są podatne na rozszczelnienia oraz zanieczyszczenia, jakie znajda się w instalacji, są przenoszone na cały układ, czego nie ma przy zaworach kulowych. Oczywiście nie można powiedzieć, że tłokowe rozwiązania się nie sprawdzają, jednak w opinii fachowców lepiej wybierać kulowe zawory, które są i pewniejsze i zapewniają lepszą ochronę systemów wodnych.

Gdzie zaopatrywać się w armaturę wodną?

Każdy zawór nie tylko kulowy powinien być kupowany w profesjonalnym sklepie lub na medynski.pl/category/zawory-kulowe, gdzie prócz dobrej jakości asortymentu znanych producentów można liczyć także na fachową pomoc. Mając zamiar kupić zawory w sklepach online, warto dokładnie zapoznać się z ich parametrami, to znaczy, z czego zostały wykonane, jaki rodzaj uszczelnienia posiadają, przy jakim ciśnieniu mogą pracować. Oczywiście rozmiar zaworu też bez znaczenia nie jest.

Gdzie zamontować zwór kulowy?

Montaż, jak i obsługa zaworu kulowego jest bardzo prosta, więc nawet osoby, które nie wiedzą, co to jest, poradzą sobie bez trudu z otwarciem i zamknięciem przepływu, zwłaszcza iż na korpusie zaworu kulowego znajdują się strzałki. Ważne jest jednak, by został prawidłowo zamontowany. Powinien znajdować się na końcu instalacji, tuż przed wężykiem wodnym, tylko wtedy będzie faktycznie spełniał swoją rolę, a rozszczelniona instalacja nie wyrządzi dodatkowych szkód. Oczywiście trzeba tez sprawdzić, czy zawór faktycznie działa, bo czasem taka armatura może posiadać ukryte wady.