14
Śr, Lis

Czy wiesz, że...

Kiedy mamy ogród, a w nim dużo cienia, opada nas często wątpliwość czy da się w nim stworzyć ładny zakątek. Jest to bardzo złudne wrażenie. Ogromna ilość roślin ładnie rośnie w półcieniu.

Drzewa, pnącza

Jeśli mamy zacieniony ogród to raczej obecność pogłębiających cień drzew niekoniecznie jest wskazana. Jednak może zdarzyć się, że musimy zasłonić obdrapany garaż sąsiada, czy niezbyt ozdobny płot.

Cis

Jest to drzewo ale może być z powodzeniem prowadzone w formie krzewu. Można wykonać z niego nawet żywopłot. Do tego warto wiedzieć, że jest to gatunek dwupienny, owoce pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich. Lubi stanowisko wilgotne i półcień. Każda część rośliny jest trująca, wyjątkiem są czerwone osnówki jagód (nasiona też zawierają alkaloidy).

Świerk

Do cienia, jednak na wilgotne i niezbyt wietrzne stanowiska nadaje się świerk. Wśród odmian dostępne są także formy niskopienne. Idealnie nadają się do budowania szaty roślinnej w miejscach gdzie większość roślin zanika z braku dostatecznej ilości światła. Dodatkową jego zaletą jest zapach, jaki w ciepłe letnie wieczory wydziela żywica.

Bluszcz pospolity

Jest to pnącze, które bardzo ładnie rośnie w cieniu. Jednak musi się piąć po jakiejś podporze, chociaż w polskich lasach można spotkać połacie lasu, pokryte pędami bluszczu jak dywanem. Warto wiedzieć, że roślina zawierają trujące saponiny, które też są wykorzystywane w produkcji leków.

Krzewy do cienia

Oprócz drzew czy pnączy do cienia, możemy z powodzeniem posadzić też niektóre krzewy. Nawet te gatunki ładnie kwitnące.

Różaneczniki

Są to pięknie kwitnące krzewy w wielu odcieniach. Jednak aby cieszyć oczy urokiem kwiatów należy zapewnić im cień i wilgoć w podłożu.

Trzmieliny

Jest dużo odmian tych krzewów. Są o ozdobnych liściach jak i ładnych kolorowych owocach. Idealnie nadają się jako tło dla rabatek czy do nasadzenia w grupach.

Hortensje bukietowe

To krzewy, które bardzo dekoracyjnie wyglądają w półcieniu. Wymagają dużej wilgotności w podłożu. Za to potrafią się odwdzięczyć przepięknymi kwiatami w wielu kolorach.

Byliny, które tolerują zacienienie

Jeśli zależy nam na kwitnącym zakątku w ogrodzie powinniśmy zainteresować się takimi bylinami:

  • barwinek;
  • ciemiernik;
  • dąbrówka rozłogowa;
  • funkie (nie zimują w Posce).

Poza tym jest jeszcze dużo kwiatów cebulowych, które nie lubią rosnąć w pełnym słońcu. Przy tym jeśli mowa o roślinach do cienia, to raczej chodzi o takie zacienienie rzucane przez wysokie drzewa. Jak w sadzie na przykład. Gdyż pełny cień jaki rzuca np. budynek nie jest odpowiedni dla roślin.

Artykuł powstał we współpracy z Internetowym Sklepem Ogrodniczym PodkarpackieSady.pl.