24
Pt, Maj

Czy wiesz, że...

Regularne czyszczenie samochodu to podstawa, szczególnie, gdy ma się w środku skórzaną tapicerkę. Jest ona o tyle elegancka, co problematyczna. Na szczęście można przez długi czas utrzymać ją w dobrym stanie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

 

Materiał lepszy, ale nie niezniszczalny

Tapicerka skórzana jest montowana w samochodach z wyższej półki cenowej. Nie znajdziemy jej w autach za 30 czy 40 tysięcy złotych, bowiem jest to dość drogi materiał, który znacząco podnosi cenę auta. Skóra jest materiałem o wiele trwalszym niż przeciętna tapicerka, jednak nie jest ona odporna na wszystko. Przy wsiadaniu i wysiadaniu dochodzi do jej naturalnego zużycia, które ujawnia się po latach.

Czyszczenie podstawą sukcesu

Można jednak zaradzić niszczeniu skórzanej tapicerki. Należy o nią po prostu dbać, tak samo, jak dbamy o pozostałe podzespoły samochodu. Regularny przegląd jest niezbędny, by auto było sprawne, tak samo pielęgnacja i czyszczenie tapicerki są konieczne, by była ona jak najdłużej w dobrym stanie. Jak to robić skutecznie? Oczywiście podstawą jest dokładne odkurzenie całego wnętrza samochodu. Nie tylko tapicerki, ale i pozostałych przestrzeni. Dopiero, gdy pozbędziemy się kurzu, okruchów i innego brudu z całego wnętrza możemy przejść do drugiego etapu. W nim używamy tylko i wyłącznie środków do czyszczenia skóry. Każdy inny preparat może, w najlepszym razie nie zadziałać, w najgorszym - uszkodzić naszą tapicerkę. Odpowiednio dobrany środek usunie z naszej tapicerki cały tłuszcz, wraz z brudem i kurzem, który na nim osiadł. Sprawdź tutaj, jaki specyfik najlepiej wybrać. Gdy mamy już wyczyszczoną tapicerkę możemy przejść do jej zabezpieczenia. Do impregnacji najczęściej stosuje się kosmetyku o konsystencji gęstego mleczka, który nakłada się ściereczką z mikrofibry.

Najczęściej popełniane błędy w czyszczeniu

Wydawać by się mogło, że czyszczenie skórzanej tapicerki jest czynnością dość prostą. Niestety, nawet przy prostych rzeczach można popełnić błąd. Twoja praca pójdzie na marne, jeżeli zignorujesz czynniki, które negatywnie oddziałują na skórę. Przede wszystkim tapicerce ze skóry szkodzą: wysoka wilgotność, środki chemiczne mające w składzie naftę lub alkohol oraz intensywne działanie promieni słonecznych. Z wilgotnością możesz walczyć trzymając samochód w suchym garażu. Nie stosuj nigdy preparatów, które zawierają naftę lub alkohol. Z kolei przed słońcem w długich trasach ochroni ciebie i twoją tapicerkę montaż folii przyciemniającej szyby. Nie zapomnij również o tym, by używać kosmetyków samochodowych zgodnie z ich przeznaczeniem. Zawsze czytaj instrukcję i się do niej stosuj.