14
Śr, Lis

Z życia wzięte

Osobę, której zamierza się zlecić tak ważne zadanie, dobrze jest na początek dokładnie sprawdzić. Teoretycznie godny zaufania powinien być człowiek legitymujący się jako mistrz kominiarski, należący do Korporacji Kominiarzy Polskich lub Krajowej Izby Kominiarzy. Dobrze jednak wiedzieć, na jakiej podstawie można ocenić konkretnego kominiarza jako profesjonalistę, któremu można całkowicie zaufać.

Dobry kominiarz to ktoś, kto podejdzie do swojej pracy drobiazgowo i rzetelnie. Za dobry omen można przyjąć fakt, że kominiarz nie kończy swojej pracy w ekspresowo szybkim tempie – pośpiech jest w tej pracy szczególnie niewskazany, a szybkie tempo wcale nie jest synonimem sprawności i sprytu kominiarza.

Prawda jest taka, że:

  • Dobrze wykonana kontrola to wnikliwe obejrzenie i sprawdzenie przewodu kominowego.
  • Dobre czyszczenie to takie, po którym wewnętrzne ściany komina są pozbawione warstw sadzy.

Przedstawiciela prawdziwie profesjonalnej firmy można poznać też po tym, że zostawi po sobie porządek – to znaczy wydobędzie sadzę nie tylko z komina, ale i rury oraz okolic kotła grzewczego.

Dobry kominiarz to także ktoś, kto nie będzie się bał szczerze wytknąć budowlanych niedoskonałości, które mogą mieć pewien wpływ na system odprowadzania spalin – oczywiście taka opinia jest cenna tylko wówczas, gdy jest poparta rzeczowym i zrozumiałym omówieniem ewentualnych problemów.

Na koniec warto zaznaczyć, że samo czyszczenie komina można zlecić już czeladnikowi kominiarskiemu, czyli komuś kto dopiero doskonali swoje umiejętności. Korzystając przez lata z usług tej samej, sprawdzonej firmy, można pozwolić sobie na zaufanie względem jej nowych pracowników. Trzeba też pamiętać, że nawet kominiarz bez patentu mistrzowskiego dysponuje specjalistycznym sprzętem i wiedzą, z którymi nie mogą konkurować nawet najlepsze chęci amatorów czy samozwańczych fachowców.

Artykuł powstał we współpracy z: uslugikominiarskie.com.pl