22
Wt, Sty

Zdrowie

Chcesz zostać potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych? Dowiedz się więcej na temat dwóch metod pobierania – z krwi obwodowej oraz z talerza kości biodrowej.

Pobieranie szpiku - metody
Kto decyduje o metodzie pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych? Zawsze jest to lekarz prowadzący. W większości przypadków (80%) jest to pobranie z krwi obwodowej, drugą możliwością jest pobranie z talerza kości biodrowej (20% przypadków). Jakie czynniki mają wpływ podczas wstępnego badania? Lekarz sprawdza jakie właściwości musi mieć materiał do przeszczepienia. W tym przypadku najistotniejsze są przede wszystkim – liczba uzyskanych krwiotwórczych komórek macierzystych oraz ich tzw. „waleczność”. Po sprawdzeniu i analizie wszystkich czynników lekarz podejmuje decyzję co do bardziej skutecznej metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych.

 

Jak pobiera się szpik – dwa rozwiązania
W przypadku pobrania z krwi obwodowej – Dawca na kilka dni przed, dostaje zastrzyki podskórne z czynnikiem wzrostu (ma to spowodować powstanie większej liczby krwiotwórczych komórek macierzystych). Dzięki temu rozwiązaniu Dawca oddaje tylko nadwyżkę, ponadto warto wspomnieć o procesie regeneracji komórek macierzystych (odnawiają się całe życie), który zajmuje przeciętnie od 2 do 3 tygodni (Dawca może oddać materiał wielokrotnie). Istotny jest także skład, który w przypadku pobrania z krwi obwodowej zawiera „waleczne” limfocyty i białe krwinki. Ta metoda jest wybierana częściej, ponieważ oprócz lepszej „waleczności”, pobrane krwiotwórcze komórki macierzyste podlegają większej kontroli przez lekarzy. W przypadku drugiej metody, czyli pobrania z talerza kości biodrowej (20% przypadków), Dawca nie musi przyjmować wcześniej żadnych zastrzyków, a sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

 

Pobieranie komórek macierzystych  – chcesz zostać Dawcą?
Jeśli chcesz zostać potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych musisz pamiętać, że podczas rejestracji musisz wyrazić zgodę na obydwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych (zarówno z krwi obwodowej, jak i z talerza kości biodrowej). Oczywiście we wszystkich przypadkach najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo Dawcy oraz Pacjenta. Więcej informacji znajdziesz  w artykule https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/szpik-czy-komorki-macierzyste.