16
Pt, Lis

Zdrowie

Przerost trzeciego migdałka dotyczy praktycznie wyłącznie dzieci. W przypadku zbyt dużej ilości infekcji dróg oddechowych narząd może powiększyć się tak bardzo, że zajmie całą jamę nosowo-gardłową. W rezultacie dziecko zaczyna mieć problemy z oddychaniem, normalnym mówieniem, a w późniejszych fazach schorzenia z niedowagą czy zwyrodnieniem zgryzu.

Operacja może być niezbędna

Przerost migdałka gardłowego dotyczy głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Warto obserwować pociechę, zwłaszcza jeśli zmaga się z bardzo częstymi infekcjami. To najczęściej pierwsza przesłanka do rozpoczęcia diagnostyki zaburzeń układu immunologicznego. Konieczność ingerencji pojawia się, jeśli migdał zapełni ponad 60% objętości jamy nosowo-gardłowej. Systematycznie będą pojawiać się kolejne objawy:

  • przewlekły nieżyt nosa,
  • mówienie przez nos,
  • wysięk z nosa,
  • niedosłuch,
  • utrata wagi ciała.

W krytycznych sytuacjach może dojść do zmiany ułożenia kości twarzoczaszki, które spowoduje wydłużenie się twarzy oraz zwyrodnienie zgryzu. W przypadku podejrzenia schorzenia u dziecka należy zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz pediatra bez trudu rozpozna przerośnięty migdał i udzieli odpowiednich, dalszych skierowań i wskazówek. Laryngolog dokona ostatecznej diagnozy za pomocą badania przedmiotowego.

Czytaj więcej na temat operacji migdałków u dzieci http://www.cmpromed4kids.pl/przerost-trzeciego-migdalka-potrzebna-operacja/


Czy zawsze konieczna jest operacja?

 

Migdałek gardłowy jest bardzo ważnym elementem układu odpornościowego u małych dzieci. Po osiągnięciu 2. roku życia coraz bardziej traci na znaczeniu, aż w końcu zaczyna powoli zanikać. Dlatego dorośli z reguły nie cierpią na problemy z trzecim migdałem. Jeśli przerost jest niewielki i nie powiększa się szybko, można wstrzymać się z zabiegiem i rozpocząć leczenie farmakologiczne. Odpowiednie leki stymulujące układ immunologiczny mogą wstrzymać rozrost migdałka. Stosując higienę dróg oddechowych i unikając czynników powodujących rozwój choroby, takich jak dym tytoniowy, narząd powinien coraz bardziej zmniejszać swoją objętość i rozpocząć prawidłowe zanikanie.


Konsekwencje braku operacji przy znacznym przeroście

 

Brak podjęcia leczenia w postaci farmakologicznej i chirurgicznej przy sporym przeroście migdałka gardłowego będzie skutkować bardzo częstymi infekcjami dróg oddechowych. Zbyt wielki narząd będzie powodował zmiany w strukturze twarzoczaszki i zgryzu. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do zespołu długiej twarzy, który charakteryzuje się bardzo wysoką jej przednią częścią. Pojawia się wada zgryzu nazywana otwartym częściowym przednim. Siekacze górne i dolne nie stykają się ze sobą, tworząc otwór. Trudności w przełykaniu powodują zmniejszenie łaknienia, a w efekcie utratę wagi.


Wycięcie przerośniętego trzeciego migdałka może być dla dziecka konieczne, jeśli jego rozwój ma być prawidłowy. Należy zwracać uwagę na zbyt częste chorowanie pociechy. Nie musi, ale może być to pierwszy objaw tego schorzenia. Im szybciej zostanie wykryte, tym łatwiej będzie zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne i immunostymulujące, zanim zostanie podjęta decyzja o operacji.