19
Śr, Gru

Z życia wzięte

Te dwa słowa wcale nie powinny się wykluczać, a wręcz przeciwnie. Osoby starsze często są pomijane w kwestiach edukacyjnych, ponieważ z góry zakłada się, że nie są oni chętni ani gotowi na podjęcie nowych wyzwań, co często jest bardzo mylnym stwierdzeniem. Chcielibyśmy przedstawić kilka przykładów zainteresowań, które mogą dotyczyć również seniorów, a także nieść za sobą dla nich liczne korzyści. O wszystkim dowiesz się z naszego poniższego artykułu, gdzie zachęcamy do czytania i dzielenia się swoimi opiniami.

Obsługa komputera

Oto pierwsza czynność, która w żadnym wypadku nie kojarzy się z osobami starszymi. Owszem większość z nich nie jest na bieżąco z ostatnimi nowinkami technologicznymi, a ich obecna kondycja zdrowotna nie pozwala na kształtowanie się w tym kierunku. Jednak nikt nie zwraca uwagi na seniorów, którzy bardzo dobrze potrafią posługiwać się telefonem komórkowym z dotykowym ekranem czy też laptopem. Zdecydowanie coraz częściej można spotkać się z kobietami i mężczyznami w podeszłym wieku, którzy orientuje się w tematyce środowiska internetowego. Wszelkie konta społecznościowe również nie są im obce, a to oznacza zdecydowany krok naprzód w stronę bardziej unowocześnionego świata.

Dużą zasługą w tej mierze są organizowane kursy dla seniorów związane z obsługą komputera. Właśnie tam uczą się podstawowych czynności związanych z zmianami w ustawieniach czy pisaniem na klawiaturze. Kolejno przedstawiane są im także najpotrzebniejsze funkcje oprogramowań, jak na przykład działanie Worda, Excela czy PowerPointa. W rezultacie kursanci nie mają problemu z napisaniem tekstu, zrobieniem prostej prezentacji czy też zapisywaniu danych w tabelkach. Wszystko to oczywiście zajmuje im więcej czasu, aczkolwiek jest to skuteczne i praktyczne nauczanie, co dotyczy także korzystania z internetu. Nie można w tym aspekcie pominąć absolutnie wsparcia ze strony bliskich, jak w żadnym innym przykładzie, gdzie najczęściej wnukowie pokazują i uczą swoich dziadków obsługi komputera, telefonu czy tabletu.

Nauka angielskiego

Następnym przykładem zaangażowania osób starszych są istnieją kursy językowe, które posiadają specjalnie opracowany program nauczania dla seniorów. Wówczas zajęcia przebiegają w niewielkich grupach, dzięki czemu każdemu kursantowi można poświęcić równie dużo czasu. Przedstawiany materiał opiera się zarówno na pisaniu, słuchaniu, czytaniu, jak i mówieniu, by każda umiejętność została dobrze wyćwiczona. Samo tempo pracy jest dopasowane odpowiednio do poziomu zrozumienia i zapamiętywania poznanych reguł. Naszą propozycją może być szkoła Speak Up – angielski dla seniorów, która zdecydowanie sprzyja nauce w każdym wieku. W tym przypadku także przyda się wsparcie i pomoc ze strony najbliższych, by trenowali z osobami starszymi i rozmawiali z nimi w języku angielskim, dzięki czemu łatwiej będzie im się przestawić i zacząć rozumować nie tylko po polsku. Warto także wspomnieć o pozytywnych skutkach nauki języków, ponieważ pamięć seniorów zostaje cały czas ćwiczona i doskonalona, dzięki zapamiętywaniu nowych słówek i nie tylko.

Gra na instrumentach

Kolejną często wybieraną aktywnością seniora są zajęcia muzyczne w szkołach albo prywatnie z nauczycielem. Każdy wybiera najdogodniejszą dla siebie opcje, przy czym nauka gry na instrumencie może również odbywać się na dowolnym przedmiocie. Zarówno gitara, jak i pianino, flet czy nawet skrzypce mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nigdy nie jest za późno na dokształcenie i nie zapominaj o tym. Co więcej, prowadzone zajęcia muzyczne także zakładają trenowanie pamięci, jak i mobilizacji, cierpliwości oraz precyzyjność, gdzie te umiejętności nie mogą zanikać z wiekiem.

W zasadzie każda aktywność jest dobrym sposobem na nudę i samotność, której niestety nadal doświadcza zbyt wiele osób starszych. wówczas podczas kursów różnego rodzaju mogą poznawać osoby o podobnych zainteresowaniach i chęci działania. Poza tym tak jak wspomnieliśmy nauka ta ma także swoje pozytywne skutki na zdrowiu psychicznym i fizycznym seniorów, dlatego jeszcze raz zachęcamy do szukania w swojej okolicy podobnych atrakcji lub innych, które Was zainspirują.