19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Szkoły doskonalenia jazdy organizują dodatkowe kursy jazdy samochodem, dzięki którym możliwe jest poszerzenie kompetencji kierowcy i zyskanie cennego poczucia bezpieczeństwa na drodze. Czy każdy posiadacz własnego samochodu powinien wybrać się na dodatkowy kurs? Czy są osoby, które do szkoły doskonalenia jazdy powinny udać się obowiązkowo?

Dla kogo przeznaczone są szkoły doskonalenia jazdy?

Jak wynika z informacji dostępnych na portalu szkoły nauki jazdy Polska Jazda, szkoły doskonalenia jazdy świetnie nadają się zarówno dla świeżo upieczonych kierowców, jak i starych wyjadaczy, którzy za kierownicą spędzili setki przejechanych godzin. Kursy doszkalające nie są obowiązkowe, jednakże mogą okazać się niezwykle przydatne w codziennych zmaganiach z ruchem drogowym. Nieważne, czy nasze doświadczenie obejmuje klika miesięcy czy kilka lat - z kursów możemy wynieść wiele cennych umiejętności. To także inwestycja w bezpieczeństwo na drodze. Kursant uświadamia sobie bowiem zagrożenia płynące ze zmiennych warunków atmosferycznych oraz uczy się kontrolować pojazd bez względu na napotkaną powierzchnię czy też stan techniczny drogi. Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy bardzo często przyjmują nie tylko kierowców samochodów, ale także kandydatów na instruktorów nauki jazdy oraz osoby jeżdżące pojazdami innej kategorii niż B.

Kursy doskonalenia techniki jazdy nie powinny być mylone z jazdami doszkalającymi. Jazdy doszkalające to nic innego, jak dodatkowe godziny jazdy z instruktorem, które wykupić można w swojej szkole nauki jazdy po tym, jak wykorzystamy podstawowy pakiet przysługujący w ramach kursu na prawo jazdy. Gdy po zakończeniu swojego kursu wciąż nie czujemy się pewnie za kółkiem a myśl o podejściu do egzaminu odczuwamy nieprzyjemny ucisk stresu w żołądku, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami doszkalającymi ze swoim instruktorem. Tego typu uzupełniające godziny wykupić mogą także osoby, które bardzo dawno nie korzystały ze swoich uprawnień do kierowania pojazdami i zwyczajnie chciałyby sobie przypomnieć praktyczne zasady ruchu drogowego. Dodatkowe godziny przeprowadza się zarówno dla własnych kursantów, osób z zewnątrz, jak i kierowców, którzy mają już dokument prawa jazdy. Podczas tego typu zajęć możemy zgłosić wszelkie indywidualne potrzeby dotyczące wyćwiczenia konkretnych manewrów. Na specjalne życzenie instruktor przewiezie nas także po strefie egzaminacyjnej. Jazdy doszkalające mają w zamyśle odpowiadać bezpośrednio na potrzeby kursanta.

Jeśli natomiast chodzi o szkołę doskonalenia jazdy, jest to miejsce, w którym możemy odbyć kurs kontroli pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. W ofercie tego typu placówek są także kursy z nauki wymiany koła, lekcje na temat awaryjnego uruchamiania auta z wykorzystaniem kabli zapłonowych oraz hamowania z systemem ABS, który zapobiega blokowaniu się kół na drodze, jak i hamowania bez wsparcia wspomnianego systemu. Kierowcy mają także możliwość wziąć udział w kursie wchodzenia w poślizgi nadterowne i podsterowne oraz dokładnie zgłębić mechanizm działania oraz najczęściej występujące awarie układu chłodzenia w samochodzie.