19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Metale szlachetne są bardzo często obecne w naszym życiu. Czasem wystarczy tylko otworzyć portfel lub szkatułkę z biżuterią, by móc dotknąć te cenne surowce. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedyny przykład ich zastosowania. Większość z nich jest wykorzystywana przez wiele branży, a nie tylko w jubilerstwie. Dlatego należałoby zwrócić uwagę na zastosowanie metali szlachetnych, a także ich właściwości.

Metale szlachetne – co to jest?

Trzeba przyznać, że dokładne zrozumieniem tego, czym są metale szlachetne, wiąże się z podstawową wiedzą z zakresu chemii. Warto zaznaczyć, że te surowce charakteryzują się tym, że nie mogą wypierać z kwasów cząsteczek wodorów. Niezwykle istotne jest również to, że mają wiele korzystnych właściwości np. brak promieniotwórczości. Właśnie dzięki temu są tak chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Dodatkową zaleta jest to, że większość metali szlachetnych jest cenna, dlatego ich posiadanie jest też dobrą inwestycją i zabezpieczeniem finansowym.

Zastosowanie metali szlachetnych

Warto podkreślić, że na metale szlachetne to sporo liczba surowców, które różnią się między sobą np. właściwościami. Wpłynęło to również na ich zastosowanie w wielu branżach. Trzeba przyznać, że przede wszystkim metale szlachetne są kojarzone z jubilerstwem, ale należałoby też zaznaczyć, że są ważnym surowcem np. dla medycyny.

Metale szlachetne wykorzystywane w przemyśle

Wiele różnych gałęzi przemysłu wykorzystuje metale szlachetne, które znalazły zastosowanie np. w branży fotograficznej oraz chemicznej. Jednak to nie jest jedyny przykład. Należałoby też dodać, że ze względu na cenność tych surowców, są bardzo chętnie poddawane recyklingowi. Wystarczy tylko zużyty sprzęt lub urządzenie zanieść do skupu, gdzie zostanie poddany procesom odzyskiwania. Można to uczynić np. dzięki stronie: weglik.eu.

Metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie

Od tysięcy lat metale szlachetne były wykorzystywane do wytwarzania biżuterii. Szczególnie dotyczy to złota i srebra, z których można stworzyć naprawdę wyjątkowe oraz cenne dodatki. Bez wątpienia taka biżuteria to jest nie tylko ozdoba, ale też niezwykle trwała pamiątka oraz zabezpieczenie finansowe. Wiąże się to z ograniczoną ilością niektórych metali szlachetnych.

Właściwości metali szlachetnych

Rozważanie na temat właściwości oraz zastosowania metali szlachetnych warto najpierw rozpocząć od wyjaśnienia, czym właściwie są te surowce. Otóż przede wszystkim warto zaznaczyć, że są to substancje naturalne, które występują w przyrodzie. Większość z nich odznacza się dużymi walorami estetycznymi. Wiąże się to z np. połyskującą powierzchnią, sporą gęstością i plastycznością, a także z odpornością na korozję. Dzięki temu metale szlachetne mogą być wykorzystywane w różnych warunkach nawet takich, które są skrajnie niekorzystne przez działanie kwasów i zasad. Niezwykle ważne jest również to, że te surowce topią się tylko w bardzo wysokich temperaturach.