19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

Coraz więcej osób wybiera się na narty poza granice kraju. Ceny wcale nie są dużo wyższe, a przy tym jak oceniają zapaleni narciarze warunki zdecydowanie lepsze. Jednak wiele osób nie zabiera ze sobą sprzętu i decyduje się na wypożyczenie go. Zatem jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

Ceny wypożyczenia nart za granicą – czy to się opłaca?

Zdecydowanie rośnie ilość osób, których hobby jest jazda na nartach. Nie wystarczają już im ośle łączki. Chcą spróbować swoich sił w wyższych górach np. Alpach. Jednak zabieranie ze sobą sprzętu narciarskiego jest problematyczne. Szczególnie, jeśli nie posiada się sprzętu narciarskiego lub w sytuacji, kiedy sprzęt nie jest już pierwszej młodości i nie chce się go zabierać na zagraniczny wyjazd. Wiązałoby się to z koniecznością jego konserwacji, co ze względu na jego stan mogłoby nie być opłacalne.

W konsekwencji konieczne byłoby kupienie nowego. Wypożyczalnia nart np. we włoskich kurortach oferuje zdecydowanie wyższe ceny niż w przypadku wypożyczalni w Polsce. Często zdarza się, że do skipassu dołączona jest możliwość wypożyczenia nart, co sprawia, że bardziej się to opłaca. Trzeba zatem zawsze pytać, jakie pakiety oferuje dany ośrodek narciarski, aby nie przepłacać.

Wynajęcie nart tylko na kilka dni

W przeciwieństwie do polskich wypożyczalni sprzętu narciarskiego, w zagranicznych kurortach nie można wypożyczyć sprzętu na kilka godzin czy też jeden dzień. Na ogół okres wypożyczenia nart wynosi przynajmniej 6 dni. Kurorty nastawione są bowiem na klientów, którzy wykupują turnusy narciarskie, a wypożyczanie sprzętu na jeden dzień nie jest dla nich opłacalne, gdyż oferują kilkudniowe skipassy.

Bo język trzeba znać

Wybierając się do wypożyczalni nart musimy liczyć się z tym, że pracownicy nie znają języka polskiego. Trzeba zatem znać przynajmniej podstawy języka angielskiego lub zabrać ze sobą rozmówki. Osoby, które nie znają języka mogą wcześniej fonetycznie zapisać sobie zapytania, czy też przydatne słownictwo.

Każde wypożyczane narty trzeba dopasować do wagi i ustawić odpowiednio wiązanie, a także siłę naciągu. Dane narciarza, waga i wzrost muszą zostać wprowadzone do specjalnej maszyny, która sprawdza czy wiązanie zostało odpowiednio przygotowane. Jeśli nie znamy języka możemy skorzystać z pomocy innego narciarza, który pomoże załatwić formalności związane z wypożyczeniem sprzętu.

Dobór odpowiedniego sprzętu jest ważny

W wypożyczalni nart znajdują się zarówno narty dla początkujących, jak i zaawansowanych. Przeszkoleni pracownicy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, zapewniający bezpieczeństwo na stoku. Poza nartami, za granicą obowiązkowo trzeba wypożyczyć kask dla dzieci, który jest także wymagany w Polsce. Ponadto trzeba dobrać właściwy rozmiar butów narciarskich, co zapobiegnie urazom stawu skokowego. Wypożyczalnia nart oferuje dla początkujących narty karwingowe, na których łatwiej się skręca. Dla zaawansowanych polecane są narty zjazdowe.

Ubezpieczenie ma znaczenie – dlaczego trzeba je wykupić?

Wypożyczanie nart za granicą wiąże się niejednokrotnie z wykupieniem ubezpieczenia. Jest to o tyle ważne, że zabezpiecza w przypadku kradzieży sprzętu. Również ubezpieczenie od zniszczenia sprzętu zapobiegnie poniesieniu kosztów, w razie wypadku na stoku, którego konsekwencją może być złamanie kijka bądź zniszczenie wiązania czy nart. Bywają też sytuacje, że z powodu błędu inny narciarz ucierpi, a warto pamiętać, że narciarze z Europy Zachodniej znają swoje prawa i mogą dociekać odszkodowania, dlatego warto mieć ubezpieczenie, które pokryje te szkody.

Szkoła narciarska – wypożyczenie sprzętu razem z instruktorem

Należy pamiętać, że za granicą istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu razem z instruktorem. Wystarczy tylko udać się do szkoły narciarskiej. Można wykupić zarówno grupowe, jak i indywidualne lekcje w szkole narciarskiej. Będą one prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy doradzą również jaki sprzęt wypożyczyć. Jednak należy pamiętać, że w przypadku kurortów we Włoszech, czy Francji lekcje będą odbywać się w tamtejszym języku ojczystym, ewentualnie języku angielskim. Zatem warto go znać, aby móc w pełni korzystać z lekcji i rozumieć polecenia instruktora ze szkoły narciarskiej.