16
Pt, Lis

Z życia wzięte

W dzisiejszych czasach wybór dobrej i taniej oferty kredytowej dla siebie to nie lada wyczyn.

Na rynku mamy bardzo wiele propozycji z różnych banków oraz instytucji finansowych. Jak znaleźć tę właściwą? Zanim wybierzemy instytucję finansową, w której zawnioskujemy o przyznanie dodatkowych środków, warto zorientować się, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna.

Problemem może być również zdolność kredytowa oraz przede wszystkim związana z tym informacja w BIK. Które instytucje finansowe wpisują i weryfikują historię kredytową w BIK można sprawdzić na stronie szybkie chwilówki.

Co to jest BIK?

BIK to skrót - Biuro Informacji Kredytowej. Jest to największy zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich. BIK posiada w swojej bazie informacje o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów.

Oczywistym jest to, że jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, chcielibyśmy, aby koszty były jak najniższe. Czy jest szansa na tani kredyt? Teoretycznie tak. Wszystko zależy od tego, czy mamy dobrą historię kredytową, czy jesteśmy lojalni względem naszego banku, tj. używamy wielu innych produktów przez niego proponowanych oraz czy korzystamy z promocji dla nas przygotowanych. Tani kredyt charakteryzuje się najniższym dostępnym obecnie na rynku oprocentowaniem w skali roku, brakiem prowizji za jego uruchomienie oraz brakiem dodatkowych opłat za jego wcześniejszą spłatę.

Przeglądając poszczególne propozycje, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę kwestie takie, jak wysokość oprocentowania i prowizji, dodatkowe koszty związane z kredytem czy pożyczką, a także wszelkiego rodzaju inne opłaty dotyczące na przykład wcześniejszej spłaty zobowiązania.