16
Pt, Lis

Zdrowie

Wiele osób na co dzień zmaga się alergiami, które mają swoje objawy widoczne na skórze, wewnątrz organizmu, poprzez katar czy łzawienie oczu. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się głównie na uczuleniach, których symptomy oddziałują przede wszystkim na nasze oczy. Właśnie krople nawilżające są tutaj doskonałym rozwiązaniem, o której opowiemy więcej w poniższym wpisie. Na pewno warto zainwestować chwilę czasu, by przeczytać artykuł i dowiedzieć się czegoś więcej, co następnie pomoże Ci przetrwać trudne okresy nasilonej alergii.

Kiedy pojawia się alergia?

Pewnie sami doskonale znacie ten moment i towarzyszące mu objawy, kiedy Wasze oczy nagle przestają być kontrolowane i zaczynają sprawiać nie lada dyskomfort. Najczęstszymi przyczynami alergii mogą być:

  • kurz
  • roztocza
  • pyłki traw i innych roślin
  • sierść zwierząt
  • pierze

Tych alergenów może być naprawdę o wiele więcej, dlatego ważne jest przeprowadzenie testów na reakcje uczuleniowe, by ostatecznie potwierdzić co dokładnie powoduje u Ciebie takie, a nie inne objawy. Właśnie wśród symptomów także można wyszczególnić łzawienie oczy, zaczerwienienie, nadmierne wysychanie, czyli ogólne podrażnienie gałek ocznych. Nie jest to w żadnym przypadku przyjemne uczucie, dlatego koniecznie trzeba temu zapobiegać i stosować między innymi krople do oczu.

Co powinny mieć w sobie krople dla alergików?

Na pewno pierwszą i zasadniczą kwestią jest posiadanie kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w tej samej postaci w składzie naszych łez. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie powierzchni oka, aczkolwiek z wiekiem czy też pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, jak na przykład praca przed komputerem, warunki atmosferyczne albo klimatyzacja zostaje powoli osłabiany i wytracany przez organizm. Właśnie dlatego konieczne jest jego uzupełnienie w postaci kropel do oczu, a zwłaszcza w czasie alergii, kiedy nasze oczy narażone są na tzw. zespół suchego oka.

Równie niezbędnym składnikiem preparatu będą lipidy, czyli inaczej tłuszcze, które podobnie jak polimery występują w naszych łzach. Jednak pełnią one głównie funkcję ochronną dla powierzchni oka, gdzie zostaje ona nawilżona i odżywiona, a tym samym zabezpieczona przed wysychaniem czy podrażnienia w czasie alergii.

Co nie powinno znaleźć się kroplach dla uczulonych?

Zdecydowanie nie powinny pojawić się w płynie żadne substancje konserwujące. Ich właściwym zadaniem jest utrzymanie preparatu przez dłuższy okres czasu w niezmienionej jakości, co sprawdza się w przypadku osób, które nie są uczulone i stosują krople wyłącznie w celach przeczyszczenia oczu albo ich chwilowego nawilżenia. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku alergików, którzy potrzebują długotrwałej ochrony i nawodnienia oczu, by nie odczuwać przykrego dyskomfortu.

Właśnie konserwanty znacznie to utrudniają, ponieważ ograniczają ilość produkowanych łez oraz mogą nasilać objawy zespołu suchego oka. Niestety mogą pogorszyć wszelkie występujące symptomy i bardziej podrażnić oko alergika, czego na pewno nie chcemy. W celu uniknięcia konserwantów trzeba zaopatrzyć się w krople w postaci minimsów albo pojemniczków wyposażonych w specjalne filtry wyławiające substancje sztuczne. To jedyne rozwiązanie jakie możemy polecić osobom uczulonym, ale z pewnością krople przyniosą Wam pożądaną ulgę i spokój od łzawienia czy pieczenia oczu.