16
Pt, Lis

Zdrowie

Urazy kolan zdarzają się najczęściej, dlatego orteza stawu kolanowego to najbardziej znany rodzaj stabilizatora ortopedycznego. Jakie rodzaje ortez kolana znajdziemy na rynku? I przede wszystkim – w jakiej cenie?

Orteza stawu kolanowego ma zastosowanie lecznicze, jak i profilaktyczne. Polecana jest po operacjach, skręceniu lub zerwaniu więzadeł, a także w czasie rehabilitacji. Jest wygodnym zamiennikiem gipsu, ponieważ bezpiecznie unieruchamia staw w jednej pozycji, a jednocześnie jest lekka i pozwala na utrzymanie higieny.

Rodzaje ortez kolanowych

Ortezy stawu kolanowego występują w formie opaski wciąganej przez stopę lub są nakładane bezpośrednio na kolano i mocowane za pomocą pasków. Mają różny stopień elastyczności, spełniając wtedy odmienne funkcje.

  • Dla lekkich urazów oraz profilaktycznie stosuje się ortezy elastyczne, mające działanie kompresyjne i masujące. Stymulują tkanki otaczające staw kolanowy, polecane szczególnie na czas treningu.
  • Ortezy półsztywne odciążają staw i unieruchamiają go w wybranym zakresie terapeutycznym. Stosowane przy uszkodzeniu tkanek miękkich stawu kolanowego oraz złamaniach.
  • Stabilizatory sztywne wyposażone są w dodatkowe elementy usztywniające, np. szynę. Mogą maksymalnie unieruchomić staw, dzięki czemu zastępują gips i są stosowane w przypadku najbardziej poważnym i skomplikowanych urazów.

O rodzaju ortezy decyduje lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, a pracownicy sklepu medycznego pomogą w doborze odpowiedniego modelu oraz podpowiedzą, jak dbać o stabilizator, aby służył jak najdłużej.

Zastosowanie ortezy stawu kolanowego

Orteza kolanowa może z powodzeniem zastąpić gips, nawet w przypadku skomplikowanego złamania. Jeżeli doznałeś poważnej kontuzji, zapytaj swojego lekarza o możliwość zastosowania takiego stabilizatora.

Ortezy stawu kolanowego można stosować:

  • po operacjach i zabiegach chirurgicznych,
  • po kontuzjach – zerwaniach, naciągnięciach,
  • w czasie rehabilitacji,
  • profilaktycznie po doznanym urazie.

Cena ortezy kolanowej

Koszt ortezy stawu kolanowego zależny jest od jej rodzaju i materiałów, z których została wykonana. Najtańszy będzie więc miękki stabilizator, wykonany z oddychającej dzianiny, o działaniu kompresyjnym i niwelującym ból. Nie można jednak mylić tego rodzaju ortezy z opaską bandażową. Cena takiego stabilizatora wynosi około 50–60 zł. Jeśli interesują Państwa Stabilizatory i ortezy w Gdańsku - zapraszamy do na stronę www.medycznyplus.pl

Orteza półsztywna, w zależności od konstrukcji, może kosztować od stu do kilkuset złotych. Te, które posiadają regulację zgięcia kąta i wyprostu będą odpowiednio droższe. 

Stabilizatory sztywne, zastępujące gips czy stosowane przy poważnych uszkodzeniach struktur kolanowych, to produkty najwyższej klasy, ponieważ muszą spełniać kilka funkcji jednocześnie. Chronią staw kolanowy, unieruchamiają go w wybranym zakresie, a jednocześnie nie uciskają szwów pooperacyjnych i stymulują gojenie się urazów. Cena ortez tego rodzaju zaczyna się od 400–500 zł. Najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie ortezy, które służą np. korekcji szpotawości lub koślawości kolan, mogą kosztować nawet dwa lub trzy tysiące złotych.

W wielu przypadkach tak drogie wyroby medyczne nie są niezbędne, aby uzyskać pełną sprawność. Bywa jednak, że jest to jedyne rozwiązanie, które zapewni zdrowie i komfort, dlatego tak ważny jest dobór właściwego modelu stabilizatora do indywidualnego przypadku.