16
Pt, Lis

Zdrowie

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie… Pisał Jan Kochanowski. Praktycznie każdy zna te kilka wersów, jednak nie wszyscy bierzemy je sobie do serca. Oczy są niezwykle ważnym narządem – niestety przeważnie sobie tego nie uświadamiamy, dopóki nie zaobserwujemy u siebie problemów z widzeniem, co dokładnie obrazują słowa przytoczone w pierwszym zdaniu. O tym, dlaczego warto regularnie odwiedzać okulistów, piszemy w poniższym artykule.

 Czym zajmuje się okulista?

Okulistyka jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń oczu. Wady wzroku i konieczność doboru odpowiednich szkieł korekcyjnych to tylko niektóre z powodów, dla których powinniśmy się zdecydować na wizytę w poradni okulistycznej. Okuliści mają znacznie szersze kompetencje – leczenie poważnych chorób jak zapalenie spojówek, jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej to wyzwania, którym skutecznie stawiają czoła na co dzień.

Po więcej informacji zapraszamy na: Voigtmedica.pl

Jak przebiega wizyta w klinice okulistycznej?

Każda profesjonalna klinika okulistyczna ma jasno określone standardy co do obsługi odwiedzających ją osób. Większość wizyt rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz na pewno zapyta o charakter dolegliwości, przebyte choroby i zabiegi oraz o listę przyjmowanych leków, dlatego należy wcześniej zebrać wszystkie potrzebne informacje. Po zebraniu wywiadu lekarz przechodzi do bezpośredniego badania, którego dokładny przebieg zależy od dolegliwości konkretnego pacjenta.

art2a

Jakie badania wykonuje okulista?

Wizyta u okulisty kojarzy się z odczytywaniem liter i liczb z białej tablicy. Rzeczywiście to jedno z najpopularniejszych badań, mających na celu wstępną kontrolę stanu wzroku. Nowoczesny sprzęt, jakim dziś dysponują kliniki okulistyczne, pozwala na wykonanie znacznie bardziej dokładnych i wiarygodnych badań. Okuliści przeprowadzają między innymi: pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie ostrości widzenia, ustalanie rozstawienia źrenic, komputerowe badanie wzroku, USG oka i wiele innych badań, które są podstawą postawienia kompleksowej diagnozy.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty w klinice okulistycznej?

Wszystkie objawy związane z pogorszeniem się wzroku powinny być impulsem do wizyty u okulisty. Nieostre widzenie, problemy z widzeniem z bliska lub daleka to tylko niektóre z objawów, które mogą świadczyć o pogarszającym się stanie naszych oczu. Zaniepokoić powinno również ich łzawienie, pieczenie, swędzenie, a także uczucie „zmęczenia oczu” czy bóle głowy. Do okulisty warto jednak uczęszczać regularnie i poddawać się badaniom kontrolnym – nowoczesna diagnostyka pozwala na wykrycie różnego rodzaju schorzeń we wczesnym stadium ich rozwoju, co w większości przypadków jest gwarancją ich całkowitego wyleczenia.