19
Śr, Gru

Czy wiesz, że...

W instrukcji obsługi każdej nowej drukarki widnieje informacja, że prawidłowe funkcjonowanie urządzenia możliwe jest wyłącznie pod warunkiem użytkowania oryginalnych tuszy i tonerów, a sięganie po zamiennik i grozi utratą gwarancji. Niskiej jakości zamienniki mają przyspieszać zużywanie się urządzenia i mogą powodować jego uszkodzenie.

Czy rzeczywiście stosowanie zamienników to pułapka? 


Tonery i tusze do drukarek w postaci zamienników są przede wszystkim dużo tańsze, a co za tym idzie, stają się atrakcyjną alternatywą dla produktów oryginalnych. Na rynku polskim jest cała gama zamienników tuszy i tonerów, jak zatem wybrać te o wysokiej jakości?

Przy wyborze zamienników należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: 

- Warto wybierać produkty sprawdzonych, solidnych marek.
- Tonery do drukarek powinny mieć informację, że przeszły testy zgodne z normą ISO/IEC 19752:2004(E).
- Dobry producent zamienników gwarantuje pokrycie kosztów naprawy drukarki, wynikających z używania produktów jego marki.
- Produkt powinny mieć certyfikat ISO 9001 lub ISO 14001, gwarantujące kontrolę jakości.
- Zamienniki materiałów eksploatacyjnych do drukarek też mogą być podrabiane, dlatego nie należy kupować ich z przypadkowych źródeł. 

Co wybrać, oryginalne produkty do drukarek czy ich zamienniki? 

Wybór pomiędzy oryginalnymi produktami a zamiennikami to kwestia rozgrywająca się na płaszczyźnie finansowej i jakościowej - jak podaje ekspert z tonerpoint.pl Wybierając oryginalne tonery, tusze albo nawet bębny do drukarek, istnieje pewność, że jego kompatybilność z urządzeniem zostanie zachowana na najwyższym poziomie. Niestety koszty materiałów eksploatacyjnych do drukarki, w tym wypadku będą wysokie.

W przypadku zakupu dobrych zamienników, można oszczędzić sporo pieniędzy, a ich jakość nie będzie miała negatywnego wpływu na stan drukarki. Wskazane są głównie do wykorzystania w celach domowych, gdzie drukuje się najwięcej tekstów w czerni. 
W przypadku druku kolorowego i grafik wskazane jest korzystanie z oryginalnych produktów, bowiem w tym wypadku różnice w jakości mogą być widoczne.