18
Pt, Paź

Turystyka

Nie każdy wie, jak bardzo wszechstronną dyscypliną jest wędkarstwo. Można w ramach niej  rozróżnić wiele metod połowu ryb. Do jednej z nich i w dodatku bardzo popularnych w Polsce należy spinning. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą stanąć przed szansą złapania pokaźnych, a przede wszystkim drapieżnych odmian ryb. Na pierwszy rzut oka brzmi to na łatwe zadanie, jednakże, zanim się za spinning weźmiecie, musicie poznać główne cechy tej metody.

Charakterystyka wędkarstwa spinningowego

Spinning, jak reszta metod łowieckich, posiada swój wypracowany schemat działania. Kolejne kroki postępowania świadczą o jego unikalności, dzięki której ten sposób łowienia ryb zawdzięcza swoją popularność.

Wędkarstwo spinningowe polega w dużej mierze na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i ściąganiu za pomocą wędki i kołowrotka. Wszystko to polega na imitowaniu ruchu, przypominającego poruszanie się schorowanej, przestraszonej ryby. Z tego względu wędkarze mogą wykonywać nierytmiczne ruchy wędziskiem, czy ściąganie żyłki, tak by, jak najlepiej odwzorowały zachowania małej rybki.

Metoda spinningowa służy przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych. Perspektywa złowienia szczupaka, okonia czy suma to jednak bardzo dobra motywacja dla wielu wędkarzy. To jednak nie lada wyzwanie, dlatego też lepiej jest się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, który zapewni Tobie łowiecki sukces.

 

Istotne akcesoria do uprawiania spinningu

Spinning jako metoda zrzeszająca grono sportowców łowienia ryb, nie obyłaby się bez specjalistycznego sprzętu. Do głównych akcesoriów wędkarskich, bez których spinning nie byłby możliwy, należy niewątpliwie wędka, kołowrotek, żyłka lub plecionka i różnorodne przynęty. Szczególnie te ostatnie to szeroka paleta sztucznych wabików: z gumy (twistery, rippery), z blachy (wahadłówki obrotówki) czy woblery spinningowe (np. jerki i poppery). Do innych przydatnych przy połowie akcesoriów, należą również przypony (stalowe, tytanowe czy wolframowe), choć te radzi się używać głównie przy połowie szczupaków. Przy innych gatunkach ryb mogą zakłócać po prostu pracę przynęty.

 

Oczywiście, jeśli planujecie cieszyć się spinningiem dłużej, to warto się zaopatrzyć w dodatkowe wyposażenie. Metoda spinningowa wymaga nieraz bliższego podejścia i forsowania dopływów rzek i wchodzenia do wody w trudnym łowisku. Z tego względu należy się przyjrzeć specjalnemu ubiorowi jak np. wodery, buty sięgające do pachwin i zabezpieczające przed zmoczeniem oraz ewentualnym zniszczeniem spodni.

 

Bogate wyposażenie to z pewnością atut wędkarstwa spinningowego. To również okazja do zbieractwa sztucznych przynęt, które mogą stanowić barwną kolekcję. Sama metoda przyciąga rzesze profesjonalnych wędkarzy, ale także i tych, którzy poczynają pierwsze postępy. Spróbujcie sami, a może i Wy zapragniecie złowić tak pokaźne ryby, jak szczupaki czy sumy.