19
Śr, Gru

Zdrowie

Przenośne USG znajduje zastosowanie w diagnostyce pacjentów przez lekarzy zdecydowanej większości specjalności – nie tylko w gabinetach prywatnych i tzw. gabinetach POZ, ale także na szpitalnych oddziałach. Jakie zalety ma mobilne USG?

Badanie USG ma szerokie zastosowanie. Wykonuje się je w wielu obszarach medycyny – m.in. w kardiologii, neurologii, ginekologii, neonatologii i okulistyce. Wynik badania pozwala ocenić m.in. stan wątroby, nerek, trzustki oraz pęcherza i macicy. Wykonuje się także USG stawów, ścięgien. Dzięki ultrasonografii możliwa jest również ocena stanu rozwijającego się płodu.

Przenośne USG dostarcza szeregu korzyści

Nowości technologiczne dotyczące uwydatniania najdrobniejszych szczegółów w otrzymanym podczas USG obrazie umożliwiają wykrywanie zmian chorobowych już w bardzo wczesnym jej stadium. Zaawansowana technologia aparatu pozwala bowiem na uzyskanie obrazu wysokiej jakości, o dużej szczegółowości i kontraście. Mobilne USG daje dodatkowe możliwości…

Przenośne urządzenia USG mają zazwyczaj formę aparatów z uchylnym monitorem i zamykanym panelem sterowania. Wyposażone są zazwyczaj w parę aktywnych portów głowic, kilka portów USB, wbudowany dysk twardy i zintegrowane głośniki.

W ich wyposażeniu mieści się również wózek zewnętrzny z mocowaniem aparatu, stolikiem na drukarkę i specjalnym miejscem na głowice i żele USG. Istnieje również możliwość podłączenia do nich video drukarek i drukarek laserowych.

USG w smartfonie?

Jeszcze mniejszym urządzeniem od przenośnego USG jest tzw. USG w smartfonie.

Pierwszą na rynku przenośną głowicą USG z aplikacją mobilną jest Philips Lumify. Jest to głowica, którą można podłączyć bezpośrednio do telefonu lub tabletu. Aby wykonać badanie należy użyć smartfona z portem USB i specjalnie skonstruowanej sondy. Zestaw jest łatwy w obsłudze, gdyż bazuje na aplikacji mobilnej. USG w smartfonie znajdziesz tutaj.

USG w smartfonie dostępne jest dla lekarzy, instytucji i placówek medycznych. Dzięki połączeniu głowicy z aplikacją możliwe jest przeprowadzenie badania diagnostycznego w dowolnym miejscu, bez konieczności transportowania pacjenta do przychodni, z dala od szpitalnej aparatury, w miejscu wypadku i na boisku sportowym. Co istotne, tak otrzymane wyniki badania można przesłać w dowolne miejsce na świecie.

USG w smartfonie znajduje zastosowanie zarówno w przypadku osób unieruchomionych w łóżku, starszych i tych, które mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej, ale także w przypadku sportowców i osób, które mogą ulec niespodziewanemu wypadkowi.