27
Cz, Cze

Zdrowie i Uroda

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na skórze już po dwudziestym roku życia. W jaki sposób można się ich pozbyć?

Chociaż w sklepach można znaleźć wiele kosmetyków przeciwzmarszczkowych, żadne z nich nie są w stanie całkowicie usunąć zmarszczek mimicznych. Jedynym skutecznym sposobem na ich zniwelowanie jest botox, czyli zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzyknięciu specjalnego preparatu wygładzającego bezpośrednio w zmarszczkę.

Czym jest botox? Jakie zmarszczki mimiczne można usunąć z wykorzystaniem botoksu? Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg? Gdzie można go wykonać?

Botox – co to jest?

Botox czy też spolszczony botoks jest handlową nazwą toksyny botulinowej typu A, która określana jest również mianem jadu kiełbasianego. To toksyna produkowana przez beztlenowe bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum, która w dużych ilościach jest toksyczna, natomiast w mniejszych dawkach posiada działanie terapeutyczne.

Toksyna botulinowa jest zaliczana do neurotoksyn, które działają na układ nerwowy. Botox powoduje zatem porażenie skurczu mięśnia przez połączenie z tak zwaną płytką nerwowo-mięśniową. Efektem jest zablokowanie przekazywania impulsów nerwowych.

Aktualnie botoks ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie, między innymi w neurologii oraz w okulistyce. Wykorzystywany jest także powszechnie w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie służy głównie do wygładzania zmarszczek, ale również w leczeniu nadpotliwości.

Wygładzanie zmarszczek botoksem

Ze względu na swoją specyfikę działania botox najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych, czyli zmarszczek będących wynikiem ruchu mięśni. Do powstania takich właśnie zmarszczek może dojść już po dwudziestym roku życia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Na większą widoczność zmarszczek mimicznych wpływa także stosowanie niedopasowanych kosmetyków, przebywanie na słońcu, solarium.

Zmarszczki mimiczne są szczególnie trudne w wygładzeniu z wykorzystaniem ogólnodostępnych kosmetyków, ponieważ za ich pojawienie się odpowiedzialne są położone niżej mięśnie. Wobec tego nawet najdroższe kremy, maseczki czy serum nie są w stanie poradzić sobie skutecznie ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego.

Najlepszym wyborem w tym przypadku jest botoks, czyli zabieg polegający na wstrzyknięciu w zmarszczkę odpowiedniej ilości toksyny botulinowej typu A.

Botoks stosowany jest głównie na:

 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki nad górną wargą – zmarszczki palacza
 • zmarszczki między brwiami, tak zwane zmarszczki
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
 • ukośne zmarszczki w górnej części nosa

Jak przebiega zabieg i jakie są jego efekty?

Sam zabieg trwa najczęściej około kilkunastu minut i poprzedzony jest konsultacją lekarską. Botoks jest następnie wstrzykiwany cienką igłą albo kaniulą w uprzednio wyznaczone miejsca. Zabieg nie jest bolesny, więc na ogół nie wymaga znieczulenia, ale można zastosować znieczulenie miejscowe specjalnymi kremami znieczulającymi.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być opuchnięta, mogą pojawić się niewielkie krwiaki lub zaczerwienienie. Na pierwsze efekty działania toksyny botulinowej typu A trzeba zaczekać około 2-3 dni, ale najlepiej widoczne są one po około 7-10 dniach. Wtedy skóra staje się gładka, ale nie tworzy się niepożądany efekt maski.

Botox wygładza zmarszczki na około 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Po tym czasie organizm zaczyna odbudowywać włókna nerwowe i zmarszczki są ponownie widoczne. Zabieg można wykonać powtórnie, aby znów zredukować ich widoczność.

Botox – główne przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią
 • czynne procesy nowotworowe
 • infekcje w miejscu podania preparatu
 • nadmiar skóry na powiekach i czole
 • nadwrażliwość na toksynę botulinową typu A
 • niektóre choroby autoimmunologiczne
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego

Z botoksu można skorzystać także w Rzeszowie – swoje usługi w tym zakresie oferuje Akademia Medycyny Estetycznej dr Szczepańska. Więcej informacji dotyczących tego zabiegu oraz cennik można znaleźć tutaj.