27
Pn, Maj

Z życia wzięte

Osy, pszczoły i szerszenie potrafią być utrapieniem, zwłaszcza podczas letnich dni, kiedy coraz chętniej spędzamy czas na powietrzu. Owady te mogą być niebezpieczne, ale musimy pamiętać o tym, że częściej to my wchodzimy im w drogę, ponieważ one nie atakują nas z czystej złośliwości. Bardzo często zdarza się po prostu tak, że osy i szerszenie budują swoje gniazda w miejscach, które okazują się być blisko skupisk ludzkich. Dlatego coraz częściej stosowanym środkiem zaradczym jest likwidacja gniazd os oraz likwidacja gniazd szerszeni.

 

Realne zagrożenie

Zarówno osy, jak i szerszenie stanowią realne zagrożenie i to nie tylko dla osób uczulonych na ich jad. Użądlenie w okolicach języka lub gardła może być niebezpiecznie i niesie ze sobą ryzyko uduszenia nawet dla ludzi, którzy nie mają alergii. Każde ukąszenie należy bacznie obserwować, w ramach profilaktyki dobrze jest wypić wapno rozpuszczalne, a w razie obrzęków i niepokojących nas objawów udać się do lekarza. W przypadku szerszeni nie musimy szukać żądła w miejscu ukąszenia w celu jego usunięcia, ponieważ owad ten nie zostawia go w naszym ciele. To nieprawda, że jady tych owadów stanowią różny stopień zagrożenia. Potencjalnie zarówno użądlenie osy jak i szerszenia jest niebezpiecznie, z tym że ugryzienie przez to drugie zwierzę jest bardziej odczuwalne, a miejsce ukąszenie nieprzyjemnie piecze.

Skuteczna likwidacja

Nieprawdą jest, że gniazdo os lub szerszeni musi usunąć straż pożarna. Od 2009 roku służby porządkowe są zobligowane do zlikwidowania gniazd tych owadów tylko i wyłącznie w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia człowieka. Dlatego sam fakt, że zauważymy w swoim otoczeniu np. większą liczbę insektów nie gwarantuje pomocy straży. Myśląc o samodzielnej likwidacji gniazd os lub szerszeni powinniśmy szybko porzucić ten pomysł. Powodów jest sporo, ale najważniejszy i najbardziej istotny to ten, że nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, czy aby na pewno nie jesteśmy uczuleni na jad tych owadów. W przypadku użądlenia możemy być narażeni na ogromne ryzyko, a ponieważ trudno zachować należyte środki ostrożności podczas próby usunięcia gniazd najlepiej zostawić to profesjonalnej firmie zajmującej się deratyzacją, dezynsekcją i dezynfekcją (w skrócie ddd).

W rękach specjalistów

DDD Kikulski w pełni profesjonalnie i skutecznie zajmie się likwidacją gniazd szerszeni oraz os. Ogromne doświadczenie w zadaniach tego typu i zastosowanie odpowiedniego sprzętu sprawia, że firma usunie problem bez nadmiernych ingerencji w konstrukcje budynku. Specjalnie do tego przeznaczone ubranie, które chroni przed użądleniem całe ciało oraz twarza sprawia maksimum bezpieczeństwa i komfortu w procesie działań. W większości przypadków gniazdo zostaje usunięte bez większych problemów, jednak jeżeli siedlisko owadów skupi się w miejscu bardzo trudno dostępnym (np. wentylacja) proces likwidacji może okazać się bardziej skomplikowany. Należy zaznaczyć, że takie przypadki są naprawdę rzadkie, a firma podejmie odpowiednie kroki i mimo trudności postara się pomóc jak najlepiej.