16
Pt, Lis

Czy wiesz, że...

Drukarka powinna być jak najprostsza – intuicyjna, łatwa i szybka. Nie mamy czasu na zastanawianie się, na jakim etapie pracy znajduje się drukarka i jaki ma problem.

Takie zadanie postawiono przed panelem sterowania. Odpowiednio zaprojektowany panel sterowania odpowiada za prawidłowy wydruk plików i ułatwia znacznie obsługę urządzenia. Jednocześnie umożliwia on obsługę drukarki bez potrzeby użycia oprogramowania do drukarki.

Intuicyjna obsługa drukarki

Panel sterowania standardowo jest zbudowany z wyświetlacza i przycisków. Nowoczesne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne posiadają dotykowe panele sterowania mające postać wyświetlacza LCD. Osoba, która miała już wcześniej kontakt z obsługą urządzeń biurowych, zapewne doskonale wie, do czego służy przycisk zasilania i przycisk ekranu głównego.

Wyjaśniania nie wymagają też takie określenia, jak kontrolka stanu połączenia bezprzewodowego i przycisk pomocy. Właśnie na tym polega intuicyjność panelu sterowania. Drukarki mogą się różnić w zależności od marki i rodzaju urządzenia. Opis panelu sterowania i jego ikonek lub przycisków jest zawsze zamieszczony w instrukcji obsługi.

Informacje o błędach

Wyświetlacze paneli sterowania drukarek – standardowe i dotykowe – mają jeszcze jedną ważną funkcję – informują o błędach drukarki i uszkodzeniach, wyczerpaniu się tuszu, konieczności zainstalowania sterownika. Problem pojawia się wtedy, gdy wyświetlacz nie działa prawidłowo.

Wymiana tuszu w drukarce

To nieodzowny element korzystania z urządzenia drukującego - tusze wyczerpują się lub zasychają i trzeba je wymieniać. Pół biedy jeśli zaschnie nam głowica, którą wymienia się wraz z tuszem jak np. w HP. Podobnie niektóre tusze Canon - wymienia się wraz z głowicą i w przypadku jej awarii mamy problem z głowy. Gorzej gdy jest to np. Brother czy Epson. Drukarki te są nieco droższe, eksploatacja jest natomiast bardzo tania. Problem w tym, że głowica jest niewymienialna. Tusze do Epsona lub Brothera możemy kupić natomiast w wyjątkowo niskich cenach ponieważ nie mają wbudowanej głowicy drukującej. Sama wymiana w obu przypadkach jest prosta i nie powinna przysporzyć kłopotów. Inaczej może być z wymianą tonera w droższych drukarkach laserowych ale to problem dla firm i instytucji, które drukują znacznie więcej.

Awaria wyświetlacza

Najczęstszym sygnałem jest pusty lub czarny wyświetlacz. Jeżeli występuje problem warto najpierw wyłączyć ponownie włączyć drukarkę po odczekaniu minuty. Gdyby to nie pomogło, należy odłączyć, a następnie podłączyć drukarkę bezpośrednio do gniazda elektrycznego. Trzecia możliwość to zresetowanie drukarki.

Jeżeli te trzy rozwiązania nie podziałają nie pozostaje nic innego, jak oddać drukarkę do naprawy. Można skorzystać z uprawnień gwarancyjnych. Optymalnym rozwiązaniem jest oddanie drukarki do naprawy w serwisie producenta. W praktyce może być to jednak znacznie utrudnione.