16
Pt, Lis

Czy wiesz, że...

Fototapeta to doskonała dekoracja wnętrza, która nie zajmuje przestrzeni i nie wymaga pracochłonnych remontów. Stosowanie jej wymaga jednak pewnego doświadczenia i umiejętności przewidywania efektów.

Kiedy chcemy zmienić coś w pokoju, to stajemy przed problemem zakresu robot, pracochłonnego remontu i finansów. Tymczasem proste rozwiązanie, jakim są fototapety, zdejmuje z nas większość z tych problemów. Wydaje się to łatwe i niedrogie, a zmiana w pokoju jest radykalna. To wszystko prawda, ale trzeba zdać sobie sprawę, że uzyskanie pożądanego efektu wcale nie jest takie proste. Dobór motywu fototapety wymaga sporo doświadczenia, a przynajmniej wyobraźni, bo co innego zdjęcie, a co innego duża fototapeta na ścianie.

Duże rozmiary fototapety to z jednej strony zaleta, z drugie potencjalne źródło problemów. Jeżeli chcemy radykalnie odmienić wnętrze, to duża fototapeta, angażująca swoja uwagę spełni to zadanie. W zależności od tego, co wybierzemy jako motyw, fototapeta podkreśli styl wnętrza albo narzuci go. Takie podejście sprawdza się w restauracjach lub kawiarniach, na przykład włoskie motywy we włoskiej restauracji. Fototapeta widoczna od razu po wejściu do lokalu buduje odpowiedni klimat. We wnętrzach domowych nie musimy mieć takich skojarzeń, ale również warto pamiętać o tym, że fototapeta zdominuje pokój. Kolorowa fototapeta ożywi wnętrze bez wyrazu i odwrotnie, fototapeta w tonacji szarości zniweluje zbyt kolorową aranżację wnętrza (więcej na stronie https://fototapety.art/).

fototapeta w 2

Fototapeta to po prostu bardzo duże zdjęcie i warto mieć świadomość, że odbiera się ja inaczej. Małe zdjęcie ogarniamy w całości, żeby tak samo ogarnąć fototapetę, trzeba na nią patrzeć z odległości 5-19 metrów, co w salonie lub sypialni jest niemożliwe. Oglądamy więc jakiś fragment fototapety i rzadko jesteśmy w stanie patrzeć na cały wydruk. Między innymi z tego powodu do wnętrz domowych lepsze będą motywy z drobniejszymi elementami. Duże kolorowe plamy nie będą dobrze wyglądać w małym pokoju, zwłaszcza jeśli będą to jaskrawe kolory. Unikajmy również dużego powiększenia zdjęć, ponieważ piksele na wydruku mogą być zanadto widoczne (fototapeta w salonie - https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-salonu/).

Układając kompozycję fototapety rzadko mamy do dyspozycji całą ścianę, niezastawioną sprzętami. Jeżeli przykleimy fototapetę na całą ścianę, to duże fragmenty będą zasłonięte. W takim przypadku warto rozważyć zmniejszenie fototapety i naklejanie jej tylko w widocznym miejscu. Łatwiej wtedy zaplanować kompozycję i położenie najważniejszych elementów motywu w pożądanym miejscu. Dodatkowa korzyść to znaczne zmniejszenie ceny fototapety, nawet o 20-130 procent, ponieważ płacimy za zadrukowana powierzchnię.

Pozostaje jeszcze wybór konkretnego motywu, który jest czynnością przyjemną, ale pracochłonna. Jest tak dużo propozycji, że trudno zdecydować się na te jedną. Jaki motyw wybierzemy, to zależy od naszego gustu oraz efektów, które chcemy uzyskać. Warto jednak pamiętać o tym, że pewne motywy są kontrowersyjne, zwłaszcza w pomieszczeniach użytku publicznego.