19
Pt, Kwi

Zdrowie

Witamina D zapewnia mocne kości i zdrowe zęby. Wpływa także na układ krążenia oraz zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób. Groźny więc może być niedobór witaminy D. Skutki zbyt małej ilości tej witaminy w organizmie mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, jakie skutki ze sobą niesie.

Witamina D pełni w organizmie wiele funkcji, o czym często się zapomina. Nie bez powodu podaje się ją już malutkim dzieciom zwiększając dawkę wraz z wiekiem. Niebezpieczny jest zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D. Skutki tego mogą wiązać się z wieloma dolegliwościami.

Niedobór witaminy D – objawy

Gdy dostarczana do organizmu dawka witaminy D jest zbyt mała, mogą pojawić się bóle kostno-mięśniowe, utrata apetytu, niesmak w jamie ustnej oraz pieczenie w gardle. Jeśli nagle przestajemy mieć ochotę na jedzenie nawet naszych ulubionych potraw, to również może świadczyć o niedoborze. Oprócz tego wśród najpopularniejszych dolegliwości wymienia się biegunkę, bezsenność i zaburzenia widzenia (obraz może wydawać się lekko rozmyty, kontury mniej wyraźne).

Witamina D odgrywa istotną rolę w rozwoju malutkich dzieci. U niemowlaków jej niedobór można zazwyczaj rozpoznać po spłaszczonej główce z tyłu. Dzieje się tak na skutek rozmiękania kości. Oprócz tego mogą wystąpić guzki na czole, dłużej zrasta się ciemiączko, występuje krzywica żeber. Kolejnym niepokojącym sygnałem powinny być słabe mięsnie brzucha oraz jego zniekształcenie, co nazywane jest też „żabim brzuchem”.

Niedobór witaminy D – skutki

Najczęstszym skutkiem niedoboru witaminy D jest krzywica u dzieci i osteoporoza u dorosłych. Przyczyną choroby jest głównie rozmiękanie kości powodujące problemy z poruszaniem, czego wynikiem są zbyt słabe mięśnie oraz nagłe, dość intensywne skurcze.

Otyłość, choroby układu krążenia, zapalenie stawów, toczeń, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, różnego rodzaju choroby zapalne, a nawet nowotwór piersi, jelita grubego czy prostaty – do tego także przyczynić się może niedobór witaminy D. Skutki jak widać mogą być bardzo poważne.

Jeśli witamina D nie będzie dostarczana w odpowiednich ilościach przez kobietę w ciąży, może to przyczynić się do uszkodzenia funkcji mózgowych niemowlęcia oraz jego rozwoju. Może to później wpływać na rozwijanie się zaburzeń emocjonalnych - autyzmu czy schizofrenii.

Co robić, gdy podejrzewamy niedobór witaminy D?

Jeśli pojawiły się symptomy mogące świadczyć o niedoborze witamy D, należy zbadać jej poziom w organizmie. Można to zrobić w każdym laboratorium. Dopiero, gdy badania potwierdzą jej zbyt niski poziom, należy rozpocząć leczenie, które polega na codziennym przyjmowaniu odpowiedniej dawki witaminy np. w kapsułkach.