19
Pt, Kwi

Czy wiesz, że...

Dzięki rozwojowi technologicznemu niemal każdy ma obecnie przy sobie aparat fotograficzny. Nowoczesne smartfony wyposażone są w doskonałej jakości kamery, dzięki którym można utrwalać codzienne chwile. Jednak nadal daleko im do jakości, jaką oferują lustrzanki cyfrowe. Pozwalają one na wykonywanie profesjonalnych zdjęć w różnych warunkach. Jednak, aby wydobyć wszystkie możliwości z lustrzanki, należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Od czego zacząć?

Pierwszy krok to oczywiście ustalenie budżetu. Lustrzanki nie są tanie, ale wcale nie oznacza to, że od razu trzeba kupić najdroższy i najbardziej zaawansowany sprzęt. W amatorskich zastosowaniach możliwości profesjonalnych lustrzanek na pewno nie będą wykorzystane, więc znacznie lepiej wybrać nieco tańszy model, aby na nim móc się wszystkiego nauczyć. Szeroki wybór tańszych i droższych korpusów oferuje np. sklep fotograficzny – e-oko.pl.

Typowe modele dla amatorów nie kosztują zwykle więcej niż 1300 zł, podczas gdy lustrzanki profesjonalne to wydatek nawet ponad 20 tysięcy złotych. Zobacz również Aparat fotograficzny: Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Różnice, wady, zalety.

Parametry – co jest ważne?

Podstawowym parametrem przy wyborze korpusu lustrzanki jest rozdzielczość matrycy – wystarczająca jest poniżej 20 Mpix. Większe rozdzielczości sprawdzają się wyłącznie przy tworzeniu wielkich plakatów i billboardów. Znaczenie ma również typ matrycy – CMOS znajdują się w większości lustrzanek, natomiast Live MOS to propozycja dla profesjonalistów.

Istotnym parametrem jest czułość ISO – im jest niższa, tym lepsza jest jakość zdjęć i oddanie kolorów. ISO 50-100 sprawdza się w słoneczne dni, natomiast w czasie zachmurzenia i wewnątrz budynków wartość ISO powinna wynosić 400 lub więcej. Wyższe wartości, sięgające nawet 1 640 000 stosowane są tylko przez profesjonalistów.

Stabilizacja obrazu jest parametrem bardzo ważnym, ponieważ pozwala wykonywać nieporuszone zdjęcia. Najlepsza jest stabilizacja w matrycy, ale takie modele są dość drogie. Na początek można więc kupić korpus ze stabilizacją optyczną, a do niego obiektywy ze stabilizacją w matrycy. Korpus lustrzanki powinien być wyposażony w obracany wyświetlacz o rozmiarze pozwalającym na wygodne wyświetlanie wykonanych zdjęć. Przyda się także możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej. Kupując korpus, warto też zwrócić uwagę na koszt obiektywów i jakość obudowy.