27
Pn, Maj

Z życia wzięte

Praca w dziale kadrowo-płacowym wymaga ciągłego rozwoju i podnoszenia kompetencji. Ponieważ przepisy zarówno podatkowe jak i zusowskie, często ulegają zmianom a dochodzą do tego jeszcze interpretacje najróżniejszych organów skarbowych.


Ponieważ, dobrze wykonana praca w dużej mierze zależy od tego czy zastosujemy odpowiednie i przede wszystkim aktualne przepisy, nie można lekceważyć konieczności nauki i aktualizacji wiedzy.

Podnoszenie kwalifikacji

Wszyscy pracownicy działów kadrowo płacowych zmuszeni są do ciągłego podnoszenia swoich kompetencji. Nie wystarczy tu tylko zwykła aktualizacja wiedzy, konieczne jest też poznanie stanowiska praktyków, a także zwiększanie swoich kompetencji miękkich, ponieważ praca w takim dziale opiera się na codziennym kontakcie z ludźmi. A kontakt jest tym trudniejszy, że dział kadr i płac jest niejako łącznikiem, pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, nawet małe potknięcie może skutkować napięciem na tej linii i być powodem niepotrzebnych konfliktów. A błąd przy naliczaniu wynagrodzenia bądź innego świadczenia może być fatalny w skutkach bo o ile rachunkowo da się wiele rzeczy naprawić to żal pracownika pozostanie.
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że jest to dzia,ł który podlega też kontroli zewnętrznej czy kontroli ZUS, urzędu Skarbowego czy Państwowej Inspekcji Pracy. Wszystko to sprawia, że praca na stanowisku kadrowo płacowym jest niezwykle odpowiedzialna ale tez stresująca i aby minimalizować ryzyko potknięć warto być na bieżąco z przepisami prawa.
Dobrym pomysłem, jest branie udziału w szkoleniach organizowanych przez organy administracji państwowej czy to urzędy skarbowe czy oddziały ZUS. Także organizacje branżowe i ośrodki szkoleniowe organizują kursy kadrowo-płacowe oraz warsztaty pozwalające usystematyzować wiedzę i zapoznać się z najnowszymi zmianami. W przypadku małych nowelizacji bardzo przydatne są seminaria jednodniowe.

Kursy kadrowo-płacowe

Ponieważ nie ma czegoś takiego jak szkoła czy specjalizacja na studiach pod nazwą: kadry i płace - najlepszym miejscem do zdobycia niezbędnej wiedzy teoretycznej są właśnie kursy kadrowo-płacowe. To właśnie na nich, można poznać podstawowe przepisy wykorzystywane na co dzień przy naliczaniu wynagrodzeń czy pracy kadrowej.
Przepisy dotyczące prawa pracy, świadczeń urlopowych, naliczania wynagrodzeń, obowiązków pracodawcy wobec pracowników oraz organów państwowych,cała masa przepisów zusowskich i sposoby naliczania świadczeń; na pierwszy rzut oka wydają się niezwykle zawiłe i trudne, jednak po właściwym ich wyłożeniu i wytłumaczeniu okazuje się, że nie są takie straszne.
Ponieważ jest to naprawdę obszerny zakres materiału, na początek warto skupić się na najważniejszych tematach aby mieć dobre fundamenty i wiedzieć, gdzie w przyszłości szukać odpowiedzi na pojawiające się w trakcie pracy problemy i kazusy.