20
So, Kwi

Czy wiesz, że...

Kiedy zbliża się sezon grzewczy, właściciele domów rodzinnych zaczynają rozglądać się za najtańszą opcją ogrzewania swojego domu. Nie ma się co łudzić - nie jest to mały wydatek, a zatem osoby chcące sporo zaoszczędzić, muszą wybrać opcję ekonomiczną. Bardzo popularny jest brykiet, który jest powszechnie stosowany praktycznie w całej Polsce. Jakie są wady i zalety wykorzystania brykietu do ogrzewania domu oraz jakie są szacunkowe ceny?

Zalety ogrzewania domu brykietem
Brykiet to materiał opałowy, który powstaje z odpadków drzewnych, czyli najczęściej różnego rodzaju trotów. Są one odpowiednio prasowane i zbijane w walcowate bryły, które następnie pakuje się w wygodne do transportu paczki. Niewątpliwą zaletą brykietu jest zatem to, że to materiał łatwy do transportu, który można też kupić w bardzo wielu punktach, a nawet w zwykłych marketach. Do transportu brykietu można wykorzystać nawet swój samochód osobowy. Brykiet Poznań jest materiałem bardzo suchym, zawiera mniej niż 10% wilgotności, a zatem doskonale się spala praktycznie do samego końca. Co więcej, brykiet długo się pali i daje bardzo dużo ciepła. Ważne jest również to, że paląc brykietem, nie zanieczyszcza się zbytnio komina sadzą. Nie trzeba zatem martwić się, by co kilkanaście tygodni korzystać z usług kominiarza. Ważne jest również to, że to stosunkowo czysty materiał opałowy. Brykiet można zatem przechowywać nawet przy kominku, dobrej jakości brykiet nie kruszy się i nie pyli. Jeżeli pali się nim w kominkach, szyba w kominku pozostaje czysta. To zatem świetny materiał opałowy do stosowania w domu. Oczywiście nadaje się również do palenia w piecach centralnego ogrzewania. Ważne jest również to, że gdy kupuje się brykiet raczej nie można być narażonym na oszustwo. Trochę inaczej jest na przykład, gdy kupuje się węgiel. Tutaj płacąc za tonę brykietu, rzeczywiście otrzymuje się tonę. To również bardzo duży plus, że brykiet pakowany jest po prostu w paczki.

Słabe strony ogrzewania domu za pomocą brykietu
Jak każdy materiał opałowy, brykiet ma również pewne wady, o których również warto wspomnieć. Najważniejszą chyba wadą jest to, że niestety nie każdy brykiet ma dobrą jakość i tak naprawdę nadaje się do bezpiecznego palenia. Można zatem natknąć się na prawdziwy bubel i zapaskudzić sobie piec czy kominek - tak dzieje się wtedy, gdy brykiet zostanie przygotowany z resztek płyt MDF albo innych odpadów, które były pokryte jakimiś klejami czy farbami. A zatem wątpliwa jakość to największa wada brykietu. Poza tym wadą bywa również to, że brykiet może być zawilgocony, ponieważ był źle przechowywany. Na taki słabej jakości materiał opałowy można natknąć się na przykład wtedy, gdy kupuje się go przez internet. Miłośnicy prawdziwego płomienia w piecu czy kominku, raczej nie nacieszą nim oczu wtedy, gdy będą palić brykietem. To materiał, który raczej bardziej żarzy się niż pali płomieniem. Poza tym jest dosyć drogi, dlatego też trzeba go szukać na promocjach.