17
Śr, Lip

Z życia wzięte

Żyrandole to najczęściej wybierane rodzaje oświetlenia do domu i mieszkania. Zawiesić je można praktycznie w każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej uniwersalności dokładnie oświetlają oraz ozdabiają wnętrze. Żyrandole polecane są do salonów, sypialni, pokoi dziecięcych, jadalni, a nawet kuchni i łazienki. Wszystko zależy od modelu żyrandola, stylu, fasonu oraz zastosowania. To doskonały rodzaj oświetlenia, który gwarantuje wystarczającą ilość światła oraz efektowną dekorację.

Przy wyborze żyrandolu zawsze należy zwrócić uwagę na oprawę, czyli klosz. To właśnie od niego w dużej mierze zależy, ile światła będzie emitowała lampa. Obecnie na rynku oświetleniowym dostępnych jest wiele modeli żyrandoli. Niektóre posiadają klosz zamknięty od dołu i otwarty na górze, zaś inne otwarty od dołu i za pomocą przesłony zamknięty na górze. W zależności od rodzaju kierują światło ku górze lub w dół. Odmiennymi modelami są żyrandole mające klosze całkowicie zamknięte, które równomiernie rozpraszają światło we wszystkie strony.

Wybierając odpowiedni model klosza należy przyjrzeć się również materiałowi, z jakiego jest on wykonany. Przeźroczyste szklane klosze łatwo przepuszczają światło i mogą przyczyniać się do efektu oślepienia. Mleczne szklane klosze emitują delikatne strugi światła, zaś klosze wykonane z wikliny lub plecionki mogą rzucać na ściany i sufit mocne światłocienie.

Na co zwrócić uwagę kupując żyrandol nad stół do jadalni?

W mieszkaniach lub domach posiadających wydzieloną jadalnię bardzo ważne jest jej właściwe oświetlenie. W jadalni spotykamy się przy codziennych posiłkach – śniadania, obiady i kolacje. Każda pora może wymagać zastosowania różnego rodzaju światła, przy porannych śniadaniach często wystarczające jest naturalne światło wpadające do naszego pomieszczenia przez okna. Pora obiadowa latem różni się znacząco od pory obiadowej w okresie zimowym.  Zdarza się, że obiady spożywane o godzinie 15 lub 16 wymagają użycia dodatkowego światła sztucznego, aby bezpiecznie i wygodnie skonsumować posiłek. Podczas kolacji oświetlenie sztuczne jest wręcz nie do zastąpienia.

Jadalnia to miejsce szczególne, w którym spotkamy się z rodziną oraz przyjaciółmi podczas świąt, rocznic oraz ważnych uroczystości. Jadalnia powinna, więc pełnić nie tylko funkcję podstawowe, ale również ładnie i estetycznie się prezentować. Dobrze dobrane meble to główne elementy wyposażenia jadalni. Przestronny stół oraz krzesła umożliwiające wygodne oraz komfortowe spożywanie posiłków to minimum, który musi spełniać każda właściwie urządzona jadalnia. Dodatkowo wyposażyć można ją w kredens zapełniony nietuzinkową zastawą lub stolik pomocny, na którym możemy ustawić dodatkowe naczynia lub przygotować stół słodki.

W jadalni bardzo istotne jest odpowiednie światło, które może zapewnić nam właściwie dobrany żyrandol. Ważne, aby światło padające od niego nie odbijało się w powierzchni stołu oraz nie powodowało efektu oślepienia. Żyrandol w jadalni powinien dawać ciepłe, rozproszone i niezbyt mocne światło. Doskonałym rozwiązaniem mogą być lampy o kloszach skierowanych w dół lub transparentne, a także szklane oprawy posiadające mleczne żarówki dające przyjemne i delikatne światło.

Rozmiar żyrandola do jadalni

Obecnie bardzo często wybierane są zjawiskowe żyrandole do jadalni, które znacząco podnoszą standard i dodają uroku. Ekstrawaganckie i nietypowe żyrandole mocno zwracają na siebie uwagę i zachwycają swoim wyglądem. Pełnią one rolę głównego źródła światła, a także stają się wspaniałą ozdobą. Decydując się na konkrety żyrandol należy wziąć pod uwagę jego wielkość, długość i kształt. Umieszczony żyrandol bezpośrednio nad stołem nie może być zbyt przytłaczający i za szeroki. Powinien delikatnie wpasować się w całość i zapewnić równomierne oświetlenie stołu.

Dobierając lampę do jadalni należy zachować optymalny balans pomiędzy wymiarami stołu, a wielkością klosza. Stół jadalniany o blacie mającym powyżej 1,5 metra długości doskonale uzupełni żyrandol z kloszem o średnicy 50 centymetrów. Przy jeszcze dłuższych stołach polecane są żyrandole składające się z kilku kloszy umieszczonych na jednej listwie. Niewielkie i delikatne klosze rozmieszczone w rzędzie będą dostatecznie oświetlać cały stół i dodadzą wykwintności. Oprócz rozmiaru stołu, który należy mieć na uwadze, ważna jest odległość pomiędzy końcem żyrandola, a blatem stołu. Mniejszy i skromniejszy żyrandol może wisieć w odległości 50 centymetrów od blatu, zaś szeroki i rozbudowany żyrandol potrzebuje więcej przestrzeni (minimum 75 centymetrów).