18
N, Sie

Z życia wzięte

Pierwszy raz będziesz brał udział w rozprawie przed sądem karnym? Ten debiut może być związany z dużym stresem. Dlatego w artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące rozpraw. Termin rozprawy, obrońca, jak się zachować przed sądem? Oto najważniejsze kwestie, które powinieneś poznać przed własną rozprawą.

Dostałem wezwanie na rozprawę

 Niezależnie od tego, jaką rolę pełnisz na rozprawie - czy świadka, czy oskarżonego - dostaniesz listownie informacje o terminie rozprawy. Jeśli termin ten jest krótszy niż 7 dni, masz prawo bez podania przyczyny (pisemnie lub ustnie) złożyć wniosek o odroczenie sprawy, który sąd musi zaakceptować.

 

Czy musisz być na sali rozpraw?

 

Wszystko zależy od sytuacji - jeśli już złożyłeś wyjaśnienia i masz obrońcę, który będzie występował w Twoim imieniu, możesz nie pojawić się w sądzie, chyba że Sąd uzna, że Twoja obecność jest obowiązkowa. Jako świadek musisz stawić się na rozprawie, żeby złożyć zeznania. Obecność oskarżonego nie jest obowiązkowa na rozprawie prywatnoskargowej czy uproszczonej - mimo to zostaniesz poinformowany listownie o jej terminie.

 

Co jeśli nie mogę pojawić się na rozprawie?

sad ktmh

Jeśli jesteś niepełnosprawny, przesłuchanie może być przeprowadzone na miejscu Twojego zamieszkania. W przypadku choroby i przedstawienia kompletu dokumentów potwierdzających Twój stan, rozprawa może zostać przełożona. Inne uzasadnienia należy zgłosić do Sądu i czekać na rozpatrzenie. Nie pojawienie się w sądzie bez uzasadnienia grozi konsekwencjami karnymi.

 

Jak zachować się przed sądem?


Zwracając się do Sądu należy wstać i zwracać się, używając formuły „wysoki Sądzie”. Niezależnie od tego, czy pytanie zadaje nam sędzia, czy prokurator, zawsze odpowiadamy zwracając się do Sądu. Warto zachować spokój, starać się mówić krótko i zwięźle, odpowiadając wyczerpująco na zadane pytania. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne - konieczny jest stonowany i elegancki ubiór.

 

Kto będzie na sali poza mną?

 

Na sali znajduje się Wysoki Sąd, skarżony (po prawej stronie), oskarżyciel po lewej stronie - na sali siedzą świadkowie i publiczność rozprawy. Świadkowie wychodzą z sali na czas zeznań innych świadków. Osoby oskarżone, które nie chcą, aby na sali były osoby postronne, mogą złożyć wniosek o wyłączenie jawności rozprawy.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej? Skorzystaj z profesjonalnych usług Adwokatów i radców Prawnych THM w Rzeszowie