21
N, Lip

Czy wiesz, że...

Wybór pomiędzy dywanem i wykładziną wcale nie jest taki prosty. Każdy z tych rodzajów produktów ma bowiem swoje mocne strony, dzięki czemu sprawdzają się w różnych wnętrzach. Dywany postrzegane są przede wszystkim jako estetyczne, często luksusowe dodatki. Z pomocą wykładziny można natomiast poprawić funkcjonalność pomieszczenia.

Dywany i wykładziny w różnych częściach domu

Zarówno dywany, jak i wykładziny, pojawiają się w różnych częściach prywatnej przestrzeni Polaków. Przykładowo w sypialni spotyka się oba rodzaje tych produktów. Na wykładzinę stawiają na ogół zwolennicy prostych i praktycznych aranżacji. Poza tym jej zastosowanie nie wymaga wykończenia pomieszczenia panelami czy drewnem. Jeżeli ze względów finansowych lub czasowych nie można sobie aktualnie pozwolić na pokrycie nimi podłogi, z całą pewnością warto sięgnąć po wykładzinę. To praktyczny element wyposażenia, który zakrywa podłogę w całości.

Jeżeli jednak szuka się eleganckiego, stylowego dodatku do sypialni, naturalnym wyborem są dywany. - Bez znaczenia w jakim stylu urządzono pomieszczenie, oferujemy klientom modele nowoczesne oraz klasyczne - informuje przedstawiciel sklepu z dywanami Dywante.pl.

Z kolei wnętrzem, w którym dywany zdecydowanie dominują, jest polski salon. Z reguły ma on piękną podłogę, której właściciele nie chcą zakrywać. Z drugiej strony w wypoczynkowej części z kanapą lub narożnikiem przyda się ciepły i miły w dotyku dywan. Dzięki niemu całe wnętrze stanie się też bardziej przytulne.

W łazience także częściej spotyka się dywany o niewielkich rozmiarach. Wykładzina nie sprawdza się bowiem w warunkach znacznej wilgotności. Natomiast dywaniki z tworzyw sztucznych można tam śmiało stosować, zwłaszcza że są odporne na rozwój bakterii i grzybów.

Większość osób rezygnuje z przykrywania czymkolwiek podłogi w kuchni. W części jadalnej kładzie się niekiedy dywan o niskim i gęstym runie, pamiętając by jego powierzchnia mieściła także krzesła odsunięte od stołu.

Przedpokój można zaaranżować zarówno z pomocą niewielkiego dywanika, jak i pokrywającej go w całości wykładziny. Najpraktyczniejsza będzie ta elastyczna. Choć nie jest zbyt ciepła w odbiorze, to jednak łatwo utrzymać ją w czystości.

Jakie dywany i wykładziny wybierać?

W pomieszczeniach często użytkowanych sprawdzą się dywany z krótkim włosiem, odporne na regularne czyszczenie. Decydując się na wykładziny, lepiej stawiać tam na elastyczne modele z PCV. W aranżacji salonów oraz sypialni najmodniejsze są obecnie proste jednokolorowe dywany. Mogą mieć długie włókna, przez co są przyjemniejsze w dotyku i budują cieplejszą atmosferę w pomieszczeniu. Alternatywą są dla nich wykładziny dywanowe. To produkty co prawda tańsze od wysokiej jakości dywanu, ale z drugiej strony nie pełnią aż tak reprezentatywnej roli. Zwłaszcza w salonie częściej stosuje się dywany. Ich dodatkową zaletą jest mobilność i związana z nią możliwość zmiany aranżacji w dowolnym momencie.

Wykładziny są wykonywane z tworzyw sztucznych, natomiast niektóre dywany powstają na bazie naturalnych włókien. Mają one zdolność wchłaniania i oddawania wilgoci, przez co dywan wpisuje się w utrzymanie jej optymalnego poziomu w pomieszczeniu. Wełnianych modeli nie poleca się jednak w pokojach dziecięcych oraz domach alergików. Sztuczne włókna są bezpieczniejsze dla zdrowia, nie wchłaniają też płynów, dzięki czemu czyszczenie wykonanego z nich dywanu jest znacznie prostsze. Bez względu na to, czy wybiera się dywany czy jednak wykładziny, najlepiej sięgać po produkty dobrej jakości. Nie wycierają się tak szybko i nie ulegają odkształceniom.