23
Cz, Maj

Czy wiesz, że...

Autocasco to ubezpieczenie o najszerszym zakresie ochrony, które obejmuje największą liczbę zdarzeń spośród wszystkich polis komunikacyjnych. Kupno AC to dobra decyzja, jednak jeśli chcesz być w pełni zadowolony (a zapewne chcesz, prawda?), powinieneś wiedzieć, co autocasco musi zawierać i jak je wybrać. Te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Zadowalający zakres ochrony

Zastanawiając się, co powinno zawierać ubezpieczenie AC, trzeba zacząć od oceny zakresu ochrony, tak odpowiadał indywidualnym wymaganiom kierowcy. Zadaniem autocasco jest zagwarantowanie właścicielowi odszkodowania w razie szkód powstałych w sytuacjach, które obejmuje zakres ochrony. Wybierając AC, zadbaj więc o to, żeby jego zakres nie był ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki.

Oczywiście, jeśli zależy Ci na nieograniczonej ochronie, jak najbardziej jest sens kupowania autocasco typu all risks, jednak wielu kierowcom wystarczy tańsza polisa. Zwróć także uwagę na wykluczenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, tzn. zdarzenia, w przypadku których towarzystwo ma prawo odmówić wypłacenia odszkodowania.

Suma ubezpieczenia odpowiadająca wartości auta

Zbyt niska lub zbyt wysoka suma ubezpieczenia działa na niekorzyść kierowcy. Ustalając jej poziom powyżej rzeczywistej wartości auta, płacisz wyższą składkę, ale i tak nie masz co liczyć na wyższe odszkodowanie – to tak nie działa. Odszkodowanie jest natomiast niższe przy zbyt małej sumie ubezpieczenia, w efekcie czego nie pokrywa ono powstałych szkód, jednak składka niższa już nie jest. Krótko mówiąc, ustal sumę ubezpieczenia równą wartości auta, a wszystko będzie w porządku.

Metoda naprawy szkody

Warunki autocasco muszą określać sposób likwidacji szkody, który może być dwojaki: kosztorysowy lub gotówkowy. Kosztorysowy opiera się o wycenę rzeczoznawcy, na podstawie której w ramach odszkodowania zakład ubezpieczeniowy przyznaje Ci pieniądze w wysokości odpowiadającej wycenie szkody. Naprawę przeprowadzasz lub organizujesz więc we własnym zakresie, podczas gdy przy metodzie bezgotówkowej towarzystwo ubezpieczeniowe zajmuje się naprawą uszkodzonego auta.

Cena

Autocasco to nie OC – cena nie gra tu kluczowej roli. Kłamstwem byłoby jednak stwierdzenie, że wysokość składki nie ma znaczenia – przecież każdego kierowcę interesuje to, żeby zapłacić jak najmniej, oczywiście przy satysfakcjonujących warunkach ubezpieczenia. Nie ma sensu przepłacać za AC. Gdzie w takim razie szukać korzystanej oferty w dobrej cenie? Chociażby w Internecie – dowiedz się, gdzie obecnie dostaniesz najlepsze ubezpieczenie samochodu według kalkulator-oc-ac.auto.pl.