24
So, Sie

Z życia wzięte

Łazienka w każdym domu lub mieszkaniu to miejsce, z którego bardzo często korzystamy i spędzamy w nim sporą część swojego wolnego czasu. Dlatego już na etapie projektowania wyglądu całej powierzchni mieszkalnej powinniśmy zastanowić się nad wizerunkiem łazienki. W projekcie łazienki oprócz podstawowego wyposażenia, jakim jest umywalka, brodzik lub wanna, toaleta i lustro, bardzo istotne jest oświetlenie. Oświetlenie łazienkowe pozwala stworzyć pożądany klimat, zagwarantować właściwą ilość światła oraz spójnie skomponować oprawę całej aranżacji.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest stworzenie kilku źródeł światła, które będą wykorzystywane w zależności od wykonywanych przez nas czynności. Przykładowo podczas golenia w zupełności wystarczą nam kinkiety umieszczone po obu stronach lustra, natomiast w trakcie kąpieli naszego dziecka sprawdzi się oświetlenie ogólne np. żyrandol łazienkowy.

Istotne kwestie, których nie należy pominąć wybierając oświetlenie łazienkowe

Urządzając łazienkę powinniśmy pomyśleć o instalacji elektrycznej, która pozwoli nam korzystać z kilku punktów świetlnych. W klasycznych łazienkach znajdziemy zazwyczaj oświetlenie główne oraz dodatkowe. Oświetlenie łazienkowe główne można wykonać za pomocą plafonu lub żyrandola, zaś dodatkowe przy użyciu kinkietów, czy też halogenów. Jeszcze innym nadprogramowym dodatkiem oświetlającym łazienkę może być listwa halogenowa. Listwę można umieścić wzdłuż ściany przy lusterku, wannie lub kabinie prysznicowej. Zapewni ona tajemniczy klimat oraz pozwoli na bezpieczniejsze korzystanie z całego wyposażenia.

Łazienka to rodzaj pomieszczenia mieszkalnego, które najbardziej narażone jest na wilgoć, dlatego też w tego typu pomieszczeniach należy stosować lampy posiadające szczelne oprawy o wysokim stopniu ochrony przed działaniem wody (nie mniejszym niż IP44 i zasilane napięciem 12 V).

Kolejną istotną kwestią przy wybieraniu i zamontowaniu oświetlenia łazienkowego jest miejsce, w którym znajduje się lustro. Lampy łazienkowe nie powinny odbijać światła w tafli lustra, a także powodować efektu oślepienia. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych przed lustrem musi być komfortowe i przyjemne.

Możliwości i funkcję, jakie oferuje oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe podobnie, jak każde inne musi przede wszystkim spełniać funkcję doświetlającą pomieszczenie. Pozwalać na bezpieczne i swobodne poruszanie się po całej jego przestrzeni.

Oświetlenie łazienkowe pełni również funkcję dekoracyjną. Wybierając wzorzyste i nietuzinkowe lampy łazienkowe mamy pewność, że będą one doskonałą ozdobą łazienki. Jednak to nie wszystko, lampa łazienkowa dyskretnie dekoruje pomieszczenie za pomocą rodzaju światła. Lampy łazienkowe dające światło o ciepłej barwie sprzyjają odprężeniu i pozwalają na komfortowy relaks. Innym rozwiązaniem o podobnym działaniu są oprawy świetlne wyposażone w diody LED. Lampy łazienkowe rozprowadzające zimne światło pozwalają skutecznie rozjaśnić przestrzeń, a także rozbudzić nas i przygotować do pracy.

Bardzo cenną funkcją oświetlenia łazienkowego jest możliwość optycznego powiększenia lub zmniejszenia powierzchni łazienki. Przykładowo za pomocą oświetlenia w postaci listwy LED umieszczonego wzdłuż ściany bocznej łazienki, optycznie podwyższyć jej wysokość. W łatwy sposób można również poszerzyć optycznie wygląd pomieszczenia łazienkowego np. dzięki zamontowaniu lamp łazienkowych okrytych osłonami we wnękach, podstawach wanien lub suficie podwieszanym.  

Rodzaje oświetlenia łazienkowego

Do głównych rodzajów oświetlenia łazienkowego należą lampy łazienkowe sufitowe, wiszące oraz ścienne. Lampy łazienkowe sufitowe występują w postaci plafonów lub żyrandoli. Zazwyczaj umieszczane są w miejscach centralnych na suficie. Pozwalają dokładnie rozświetlić całe pomieszczenie i są najczęściej wykorzystywane przy wykonywaniu codziennych obowiązków. W przypadku osób posiadających małe dzieci, dobrym pomysłem są lampy łazienkowe sufitowe wyposażone w funkcję ściemniania. Dzięki niej podczas kąpieli maluchy nie będą oślepiać, a rodzice sprawnie przeprowadzą potrzebne zabiegi pielęgnacyjne.

Lampy łazienkowe wiszące to głównie lampy sufitowe i boczne. Charakteryzują się zwisem klosza i mogą w zależności od rodzaju kierować światło ku górze lub w dół. Lampy łazienkowe wiszące kierujące światło ku podłodze powinny posiadać osłony lub klosze, które nieco zminimalizują natężenie światła.

Lampy łazienkowe ścienne to przede wszystkim kinkiety i różnego rodzaju oświetlenia lustra. Umieszczane są na ścianach bocznych, najczęściej nad lub po obu stronach lustra. Mogą pełnić również rolę dodatkowego oświetlenia podczas kąpieli, czy wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.