17
Pn, Cze

Czy wiesz, że...

Meble tapicerowane to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie, które umożliwia nam wygodny odpoczynek. Jednak aby tego typu meble prezentowały się nienagannie, należy utrzymać je w czystości. Trudo jest jednak ochronić tapicerkę materiałową czy skórzaną przed zanieczyszczeniami, problematyczne może okazać się także usuwanie utrwalonych plam. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezsilni wobec zanieczyszczeń pojawiających się na meblach tapicerowanych. Jaki jest sekret ich skutecznej pielęgnacji?

Czyszczenie mebli tapicerowanych – najważniejsze wskazówki

O meble tapicerowane należy dbać regularnie. Przede wszystkim – konieczne jest ich odkurzanie. Jak często należy wykonywać tę czynność? Najlepiej zawsze wtedy, gdy odkurzamy całe mieszkanie. Pozbywamy się w ten sposób kurzu, roztoczy i zgromadzonych na powierzchni zanieczyszczeń. Najlepiej jest użyć specjalną szczotkę do tapicerki. Samo odkurzanie jednak nie wystarczy – konieczne jest czyszczenie mebli przy użyciu specjalnych środków. Powinny to być preparaty działające powierzchniowo, których użycie nie wymaga użycia dużych ilości wody i przemoczenia mebli. Wtedy odnieślibyśmy efekt przeciwny do zamierzonego – zalegająca wilgoć stałaby się siedliskiem bakterii i grzybów oraz stęchłego zapachu. Czym zatem czyścić tapicerkę?

Do czyszczenia mebli tapicerowanych warto użyć specjalnego szamponu lub pianki czyszczącej – takie preparaty umożliwiają usunięcie nawet trudnych zanieczyszczeń i zwalniają z konieczności stosowania domowych metod czyszczenia tapicerki usuwających różne rodzaje plam. W przypadku tapicerki skórzanej idealnie sprawdzą się natomiast specjalistyczne środki czyszczące do skór naturalnych i ekologicznych. Jak często czyścić meble? Wszelkie widoczne plamy należy usuwać na bieżąco, a od czasu do czasu warto wyczyścić całą powierzchnię mebli.

Impregnacja mebli tapicerowanych to konieczność

Meble tapicerowane muszą być chronione przed powstawaniem na nich zanieczyszczeń – to znacznie łatwiejsze niż ich czyszczenie. W tym celu wystarczy użyć i impregnat dedykowany tapicerce materiałowej lub skórzanej. Na wyczyszczoną powierzchnię należy zaaplikować impregnat. Takie preparaty nie wpływają negatywnie na wygląd materiału, nie tworzą na nim widocznej warstwy, nie sprzyjają sztywnieniu materiału czy ograniczeniu jego przepuszczalności dla powietrza. Dzięki użyciu takich specjalistycznych środków fotele, sofy czy pufy zachowają na długo nienaganny wygląd i funkcjonalność, bez konieczności ciągłego ich czyszczenia.

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia oraz impregnacji mebli tapicerowanych można kupić np. w sklepie internetowym HadwaoNet.