15
Pt, Lis

Odżywianie

Indianie Guarani popijali napar z ostrokrzewu paragwajskiego na długo przed tym, zanim stało się to modne! Zyskiwali dzięki yerbie siłę do pracy, polowań, przemierzania dżungli, wyczerpujących wędrówek. Hamowali poczucie głodu, odżywiali ciało witaminami i minerałami. I oczywiście – rzecz równie istotna – zacieśniali więzi międzyludzkie oraz poprawiali sobie nastrój w naturalny sposób. Zdrowa, zgrana społeczność według Guaranich, była tworzona na bazie wspólnych rytuałów picia Yerba Mate w kręgu. Sprzyjało to utrzymaniu wewnętrznej siły rodu, poprzez dbałość o zdrowie i radość każdego jego członka. Picie Yerba Mate to bowiem bardzo łatwy i intuicyjny sposób na to, by poprawić sobie nastrój i otworzyć na świat – zarówno ten zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

Układ nerwowy, a picie Yerba Mate

Alkaloidy ksantynowe obecne w yerba mate (teobromina, teofilina i kofeina), współdziałając pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Oznacza to, że nie tylko wpływają na lepsze przyswojenie silnie energetyzującej kofeiny, ale też pozwalają zachować równowagę w różnych procesach organizmu. Poprzez rdzeń kręgowy informacje szybciej dopływają do mózgu. Kojarzenie, procesy myślowe także przebiegają znacznie sprawniej. Zaś prawidłowe napięcie i rozluźnianie mięśni (za co odpowiada móżdżek), pozwalaja lepiej koordynować ruchy ciała, a tym samym znacznie swobodniej poczuć się w swoim ciele. Łatwiej przychodzi ruch, gimnastyka, rozciąganie, jak i bardziej wymagające sporty. A to już prosta droga do fantastycznego nastroju! Jeśli chodzi jeszcze o ciało, to teofilina otwiera drogi oddechowe, pogłębiając nasz oddech, natomiast teobromina powoduje uczucie relaksu aktywując nerw błędny.

O tych biologicznych i chemicznych faktach Indianie nie wiedzieli, co nie zmniejszało działania na nich Yerba Mate. Obecnie w sklepie internetowym https://www.yerbamarket.com zwracamy uwagę na pozytywne skutki picia yerby, która w przeciwieństwie do popularnej kawy, nie wypłukuje minerałów z organizmu oraz nie powoduje szybkiego spadku energii. Yerba pobudza stopniowo, a poziom energii utrzymuje się dłuższy czas, bez nagłego szoku dla układu nerwowego.

Spokojne i radosne życie z Yerba Mate

Najbardziej relaksujące Yerba Mate to te z dodatkiem ziół, albo świeże i odpylone brazylijskie Yerba Mate Green z owocami, kwiatami. Warto zwrócić uwagę na towarzystwo rumianku, anyżu, herbaty, róży, które wzmacniają rozluźnienie w ciele. Jeśli zależy nam na nieco większym pobudzeniu wraz z polepszeniem nastroju, polecam takie zioła, jak guayusa, ashwagandha, gotu kola, bakopa, ale także zielona herbata, mięta i oczywiście owoce – szczególnie cytrusowe!

Zacząć dzień z Yerba Mate to wspaniały prezent, jaki możemy dla siebie zrobić, niezależnie od tego, jak się czujemy. Dobry nastrój utrzyma, a ten gorszy polepszy - yerba zawsze wspiera w codziennych i niecodziennych zmaganiach!