21
N, Lip

Czy wiesz, że...

Dawno już minęły czasy, gdy telewizor był małą skrzeczącą skrzynką, wyświetlającą czarno-biały, ciągle zakłócany przez słaby sygnał anteny obraz. Obecnie ludzie stawiają na coraz bardziej zaawansowane technologie i wyświetlacze o potężnych rozmiarach. Duży Full HD przestał być duży, gdy na rynku pojawiły się telewizory 4K. Jednak także i one ustępują kolosom ze standardem 8K, które znalazły się na przykład w ofercie firmy Samsung. Jaką wielkość mają w rzeczywistości telewizory 8K? Co je wyróżnia?

 

Co to jest technologia 8K?

Na rynku telewizorów funkcjonuje wiele fachowych pojęć – Full HD, 4K, a teraz pojawiają się telewizory 8K. Te skróty potrafią przyprawić o zawrót głowy, gdy klient poszukujący nowego TV jest nimi bombardowany w czasie zakupów.

Podstawą rozeznania się wśród tych pojęć jest wiedza o tym, że odnoszą się one do rozdzielczości ekranu, czyli inaczej wielkości podanej w pikselach. I tak rozdzielczość rynkowego już standardu Full HD wynosi 1920 x 1080 pikseli. Słynne 4K jest od niego czterokrotnie większe – ma 3840 x 2180 pikseli. Jak wielkie są telewizory 8K? Ich rozdzielczość wynosi 7680 x 4320 pikseli. Są więc cztery razy większe od urządzeń z jakością 4K, a jednocześnie szesnastokrotnie większe niż Full HD! To czyni telewizory 8K prawdziwymi kolosami.

Wielkość wielkością, ale co z jakością?

Bardzo duże rozmiary wyświetlacza, w który zaopatrzone są urządzenia z jakością 8K, prowokują kolejne pytanie – co z jakością wyświetlanych obrazów? Wydaje się ono o tyle zasadne, że właściwie nie są dostępne treści tak wysokiej klasy, w związku z czym wyświetlany obraz będzie zawsze nieco słabszej jakości. Odpowiedzią na ten problem jest upscaling, czyli inaczej technologia podnoszenia jakości. Jej zadaniem jest zwiększanie rozdzielczości treści wyświetlanych na ekranie do standardu telewizora, bez względu na ich jakość źródłową. Efekt działania upscalingu może się oczywiście różnić w zależności od tego, jaką rozdzielczość pierwotną ma wyświetlana treść.

Najnowszym wcieleniem technologii upscaling jest AI Upscaling, zastosowany w telewizorach Samsung QLED 8K. Czym różni się on od zwykłego upscalingu? AI Upscaling wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji (w skrócie AI), która pomaga dostosować wyświetlane treści do rozdzielczości telewizora. Poprzez analizę milionów danych AI Upscaling wybiera najlepszy filtr, który będzie w stanie tego dokonać. Sercem technologii AI Upscaling jest procesor Quantum 8K. Jest on odpowiedzialny także za poprawę jakości kolorów, HDR, a nawet dźwięk. To on optymalizuje wyświetlane treści. Wszystko to sprawia, że telewizory 8K nie wyświetlają treści o takiej rozdzielczości – one je właściwie na bieżąco tworzą.

Jeżeli ma się dostęp do dodatkowej gotówki, a także mnóstwo wolnego miejsca w pokoju, warto zapoznać się z tym, co oferują telewizory 8K. Korzystanie z nich może przynosić niezapomniane wrażenia w porównaniu z popularniejszymi urządzeniami o mniejszych rozmiarach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że taki telewizor kosztuje tyle co przyzwoity samochód, nie będzie on więc w zasięgu każdego człowieka.