21
N, Lip

Z życia wzięte

Głównym źródłem światła w większości pomieszczeń są lampy wiszące. Spełniają one więc przede wszystkim rolę użytkową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w czasie ich wyboru kierować się także wyglądem takich lamp. Mogą być one bowiem wytwarzane z różnych materiałów, które sprawiają, że przy suficie lampy prezentują się naprawdę efektownie.

Czemu lampy wiszące są tak użyteczne?

Tego rodzaju lampy - nazywane często żyrandolami - pasują do dosłownie każdego pomieszczenia: kuchni, salonu, sypialni czy też pokoju dziecięcego. Najczęściej pełnią one funkcję podstawowego oświetlenia w danym wnętrzu. Ich użyteczność wynika zaś z tego, że dają wyraźne światło, a jednocześnie nie wywołują efektu oślepienia.

Lampy wiszące - służące jako światło ogólne - równomiernie oświetlają cały wnętrze, a do tego nie zajmują miejsca, bo montuje się je na suficie. Wybierając tego rodzaju lampy warto kierować się nie tylko ich parametrami technicznymi, ale i wyglądem. Mogą się one bowiem różnić od siebie materiałem wykonania, ilością żarówek i rodzajem klosza. Sprawia to, że dopasuje się je do każdej domowej aranżacji - dodając wnętrzu niepowtarzalnego stylu.

Podział lamp wiszących ze względu na materiał ich wykonania

Do wyboru są między innymi:

1. Lampy betonowe.

Choć z pozoru ciężkie, to mogą one przybrać bardzo nowoczesne, a czasem nawet subtelne formy. Betonowe lampy, ale i kinkiety niejednokrotnie zadziwiają swoją optyczną lekkością, a do ich zalet można zaliczyć również niepowtarzalność (każda z lamp będzie mieć nieco inny kolor i strukturę).

Minimalistyczny design lamp betonowych oraz ich surowy, modernistyczny wygląd (w odcieniach szarości lub delikatnego brązu) sprawiają, że sprawdzą się one w pomieszczeniach urządzonych np. w stylu industrialnym. Umieścić je można także we wszystkich współczesnych wnętrzach, gdzie będą emanować ciepłem naturalnych surowców, struktur oraz barw.

Szeroki wybór kształtów kloszy lamp, pozwoli zaś dopasować je do różnych pomieszczeń: kuchni, jadalni, holu albo salonu. Takie lampy dobrze wyglądają także w przestrzeni publicznej (hotelach i restauracjach).

2. Lampy kryształowe.

Takie oświetlenie jest bardzo dekoracyjne i śmiało można nazwać je klasycznym. Kryształowy żyrandol umieszcza się najczęściej w salonie, gdzie dodaje on wnętrzu elegancji oraz wystawności. Jednak taka lampa, choć kojarzona głównie z wnętrzami tradycyjnymi, dobrze będzie wyglądać także w stylu nowoczesnym. Wystarczy tutaj zdecydować się na model o mniejszej ilości kryształów albo taki w kolorze bursztynu.

3. Lampy drewniane.

Te żyrandole - wykonanego z naturalnego materiału są dość uniwersalne: pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Wszystko dlatego, że mogą przyjmować różnorodne, czasem naprawdę nietypowe formy i kształty. Dobrze komponują się też z innymi elementami wystroju wnętrza. Lampy wykonane z drewna zawsze emitują też ciepłe światło, stwarzając we wnętrzu bardzo przyjemny nastrój.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.