21
N, Lip

Czy wiesz, że...

Najlepiej, by dzieci nie mieszkały w zawilgoconym mieszkaniu lub przynajmniej by przypadał im najbardziej suchy pokój. Nie zawsze jednak da się urządzić przeprowadzkę czy choćby remont. Sposobem, by szybko uporać się z pleśnią w mieszkaniu, może być osuszacz powietrza i odpowiednio zaaranżowana przestrzeń.

W niektórych pomieszczeniach zatęchły zapach i widoczne plamy na ścianach już od progu dają znać o pleśni i zawilgoceniu. W innych sygnały są bardziej subtelne. Wilgoć może objawiać się łuszczącą farbą lub łatwo odklejającą się tapetą. Warto szukać objawów pleśni również w szafach czy za łóżkami, bo nie chodzi tylko o wygląd i zapach takiego pokoju. Pleśń we wnętrzach przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka. Wśród chorób wywołanych w wyniku mieszkania w stale wilgotnym pomieszczeniu wymienia się astmę i alergie.

wilgocwpokojumalegodziecka3

Osuszacz powietrza do pokoju dziecka

Urządzeniem, w które warto zainwestować, jest osuszacz powietrza. Zdarza się, że to jedyne rozwiązanie problemu poza kosztownym remontem czy przebudową mieszkania. Najprostsze modele nie są drogie i sprawdzą się raczej w małych pomieszczeniach. W większych pokojach warto postawić solidniejszy model, który dodatkowo pomoże podnieść temperaturę i oczyści powietrze. Tu wybierz, który osuszacz powietrza lepiej nadaje się do twojego domu.

Droższe modele sprawdzą się w mieszkaniach, w których również łazienka czy kuchnia są stale zawilgocone. Będzie można je przenosić, by wydajnie osuszały powietrze w kolejnych pomieszczeniach. Jeśli wilgoć rozwija się tylko w niewielkim pokoju dziecinnym, na przykład dlatego, że znajduje się on przy zimnej ścianie narożnej, lepiej wybrać tańszy model i zastosować go wyłącznie w tym miejscu.

Na co zwracać uwagę kupując osuszacz powietrza

Osuszacze powietrza pobierają sporo prądu, co jest kolejnym argumentem, by dobrze przemyśleć wielkość i moc urządzenia przed zakupem. Duże osuszacze powietrza są też głośniejsze, więc będzie można je uruchamiać raczej tylko pod nieobecność dziecka w pokoju. Warto zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące maksymalnej powierzchni osuszania danego urządzenia. Niektóre rozbudowane modele osuszą do kilkuset metrów jednocześnie, więc nie sprawdzą się w przeciętnym mieszkaniu.

wilgocwpokojumalegodziecka1

Istnieją też środki chemiczne do redukcji lub likwidacji ciemnych plam pleśni ze ścian. Niestety nie poleca się stosowania ich w pokojach, w których przebywają dzieci, bo mają zwykle podrażniające działanie. Doraźnie można wyszorować zagrzybioną przestrzeń szczotką drucianą i przetrzeć octem. Problem jednak szybko powróci, więc trzeba zaplanować szybkie docieplenie ścian lub dogrzanie pomieszczenia. To przez zimno i wilgoć pojawiają się najczęściej takie problemy. Pomieszczenie trzeba też częściej wietrzyć; najlepiej umożliwiać do niego dostęp świeżego powietrza i słońca. Często to niemożliwe, bo grzyb łatwo rozwija się właśnie w pokojach bez okien lub na parterze ciemnych i wilgotnych kamienic, gdzie z podwórka nie dociera słońce.