21
N, Lip

Czy wiesz, że...

Kupujesz używany samochód? To dobry pomysł, dzięki któremu możesz cieszyć się samochodem dopasowanym do twoich potrzeb a jednocześnie sporo zaoszczędzić.

Musisz jednak mieć świadomość, że nie każdy, kto sprzedaje samochód jest uczciwy wobec zainteresowanych kupujących. Dlatego też warto sprawdzić jaką historię ma samochód, którym jesteś zainteresowany. Pomoże ci w tym numer VIN.

Czym jest numer VIN?

Świadomość kierowców na temat tego czym jest numer VIN rośnie. Wielu z nas wciąż jednak nie przywiązuje do niego odpowiedniej wagi. Tymczasem numer VIN, który jest kombinacją liter oraz cyfr to prawdziwa wizytówka auta. W siedemnastu znakach, które składają się na numer VIN zapisane są bowiem wszystkie ważne dla kupującego samochód dane. Dzięki nim możesz poznać prawdziwą historię auta, upewnić się, że jego właściciel to ta sama osoba, która sprzedaje ci auto a także, że jest to model samochodu, który jest odpowiednio wyposażony. Mówiąc najprościej, dzięki numerowi VIN znajdziesz wszystkie informacje, które powinieneś mieć podejmując decyzję o zakupie samochodu.

Gdzie możesz go znaleźć?

Numer VIN znajdziesz w dokumentach auta - w książce pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym. Poza tym jest on również nadrukowany w kilku miejscach w każdym samochodzie. Najczęściej możemy go znaleźć na bocznym słupku od strony kierowcy, ale zdarza się również, że nadrukowany zostaje w innym miejscu (np. pod maską silnika lub w miejscu na koło zapasowe).

Dlaczego sprawdzenie numeru VIN jest niezwykle ważne?

Numer VIN kryje za sobą wiele informacji. Dotyczą one zarówno tego jak fabrycznie wyposażone było auto, jak i jego historii. Sprawdzenie numeru VIN to najprostszy sposób na to, by dowiedzieć się czy w przeszłości auto miało jakiekolwiek wypadki oraz jak poważne były ewentualne kolizje. To jednak nie wszystko. Dzięki temu numerowi sprawdzimy także, czy auto nie jest kradzione oraz czy wyposażenie, które znajduje się w aucie jest zgodne z tym, które było w nim fabrycznie zainstalowane. Możesz również sprawdzić, czy auto nie jest obciążone roszczeniami ubezpieczeniowymi. Słowem, to prosty sposób na to, by uniknąć niekorzystnego dla ciebie zakupu

Znam już numer VIN - co dalej?

Jeśli udało ci się znaleźć numer VIN nadal tak naprawdę nie wiesz nic o aucie - poza tym, że numery w różnych miejscach zgadzają się ze sobą. Co więc zrobić by w pełni poznać historię auta i dowiedzieć się o nim więcej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - wystarczy skorzystać z możliwości, które daje nam dostęp do sieci. Wystarczy bowiem, że odwiedzisz stronę http://www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin byś mógł poznać całą historię auta, którego zakupem jesteś zainteresowany. To szybkie, proste i wygodne.
.

Podsumowując, odszukiwanie i sprawdzanie numeru VIN powinno być zwyczajem każdej osoby, która decyduje się na zakup używanego auta. Na szczęście, coraz więcej osób ma świadomość, jak wiele informacji może pozyskać w ten sposób. Warto więc wziąć z nich przykład i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Tym bardziej, że w dobie dostępu do internetu jest to niezwykle proste.