24
Pt, Maj

Czy wiesz, że...

Tzw. body cam, czyli niewielka kamera mocowana na ubraniu, to coraz częstszy widok wśród członków różnego rodzaju służb oraz osób pracujących w zawodach wymagających działania w ryzykownych sytuacjach, np. komorników. W jakie funkcje wyposażono te urządzenia i w jaki sposób ich zastosowanie pomaga w sytuacjach konfliktowych?

Kamery typu body cam, produkowane z myślą o służbach takich jak policja, to małe urządzenia, które można bez problemu przymocować w różnych miejscach munduru. Ten specjalistyczny sprzęt (oferowany przez firmy takie jak medialove.pl) przystosowano do działania w trudnych warunkach – jest nie tylko odporny na błoto czy wodę, ale również ma funkcję nagrywania w trybie nocnym. Co istotne, obraz z takich kamer jest nagrywany w wyraźnej rozdzielczości 2K, dzięki czemu nagrania nie pozostawiają wątpliwości do tego, co wydarzyło się w danej sytuacji.

 

Przejrzyste relacje

 

Dlaczego coraz więcej służb decyduje się na korzystanie z body cam? Główna korzyść z ich stosowania to przede wszystkim pełna przejrzystość relacji pomiędzy funkcjonariuszami a osobami, z którymi mają styczność. Dzięki temu, że każde zajście jest dokładnie nagrywane, maleje ryzyko, że któraś ze stron będzie próbowała podjąć działania niezgodne z prawem czy wręcz użyć przemocy. Znakomicie obrazują to wyniki wprowadzenia kamerek dla funkcjonariuszy w amerykańskim mieście Rialto. W ciągu zaledwie roku liczba przypadków, gdy funkcjonariusze użyli siły, spadła o 50%, a liczba skarg na zachowanie policjantów została zredukowana praktycznie do zera (źródło: http://www.zocalopublicsquare.org).

 

Materiał dowodowy

 

Kamery tego rodzaju mają wpływ nie tylko doraźny, skłaniający obie strony do odpowiedniego zachowania. Warto również zauważyć, że film z kamery może posłużyć za materiał dowodowy w sprawie sądowej. Dotyczy to nie tylko wydarzeń, którymi zajmuje się policja (np. prewencja), ale również procesów komorniczych. Obraz nagrany obiektywnym okiem kamery ma znacznie większe znaczenie niż nierzadko wykluczające się zeznania różnych stron procesu, co pozwala szybciej zakończyć postępowanie, zaoszczędzając w ten sposób na kosztach sądowych.

 

Kamery pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia. Przykładem są między innymi kamery IP, zwiększające bezpieczeństwo domowników. Wprowadzanie body cam do wyposażenia funkcjonariuszy to kolejny przykład na to, jak tego typu urządzenia mogą ułatwiać życie.