20
N, Paź

Czy wiesz, że...

Nie wiesz jeszcze, czym jest symetryczny Internet? To proste, choć będzie jeszcze prostsze, jeśli wyjaśnianie zaczniemy od jego przeciwieństwa – Internetu asymetrycznego – ponieważ jest on znany od dawna i popularniejszy (choć mniej korzystny).

 

Internet służy do komunikacji, która odbywa się w dwie strony. Każdy użytkownik, który łączy się z Internetem, wysyła i odbiera informacje. Kiedy np. wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „Internet światłowód”, wysyłamy zapytanie na ten temat, a odbieramy wyniki, jakie nas interesują. Ponieważ ilość (a precyzyjniej: wielkość) wysyłanych informacji jest mniejsza, niż otrzymywanych, przyjęło się, że zapotrzebowanie na prędkość pobierania jest większe, niż na prędkość wysyłania danych.

Dostawcy tak konstruują swoją infrastrukturę, by móc oferować wysoką prędkość downloadu (czyli pobierania danych), przy relatywnie niskiej prędkości uploadu (wysyłania danych). I przed paroma laty rzeczywiście rozwiązanie to miało sens. Jednak nie można zaprzeczyć zmianom, jakie dotknęły także Internet. Światłowód dał nam dostęp do dużo wyższych prędkości i zmienił też sposoby wykorzystywania Internetu.

Internet symetryczny będzie więc takim łączem, w którym różnice pomiędzy prędkością wysyłania i pobierania danych zostały zniesione. To nowsze rozwiązanie, więc zwykle dostajemy bardzo szybki Internet – światłowód może zagwarantować nam łącze symetryczne o prędkości 1, a nawet 10 Gb/s.

Do czego jednak przydaje się łącze symetryczne, czyli podwyższony parametr wysyłania danych? Oto 5 powodów, dla których warto je mieć.

1. Dzielenie łącza

Jeśli superszybki Internet (światłowód) dzielimy na większą ilość urządzeń, np. w biurze, łącze symetryczne gwarantuje jego płynność. Gdybyśmy mieli łącze asymetryczne, podział prędkości pobierania zadziałałby tak samo, ale podział niewielkiej prędkości wysyłania na wiele stanowisk mógłby doprowadzić do „zapchania” łącza i paraliżu komunikacyjnego.

2. Gwarancja prędkości

Jeśli dostawca oferuje łącze asymetryczne o prędkości np. 250 Mb/s, to prędkość wysyłania może sięgać 25 Mb/s. Problem w tym, że są to maksymalne prędkości, które w praktyce wypadają często słabiej. Z kolei dostawcy, którzy oferują Internet symetryczny, bardzo często dają gwarancję na deklarowane prędkości łącza internetowego, co oznacza, że podczas użytkowania Internet nie zwalnia.

3. Bądź częścią Internetu

Dziś nie chcemy być tylko pasywnie zaglądać w Internet. Światłowód symetryczny wspomoże nas w aktywnym współtworzeniu sieci. Chcesz wrzucić swój film na YouTube'a? Zdjęcie na Instagrama? A może cały album na Facebooka? To wymaga przesłania większych plików, a symetryczne łącze sprawi, że nawet nie zauważysz, kiedy wszystko będzie gotowe.

4. Współpracuj w firmie

Cyfrowe rozwiązania są przyszłością gospodarki – wskazują na to wszystkie badania i analizy. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, zacznij korzystać z chmury i podobnych nowoczesnych rozwiązań już dziś. Pamiętaj jednak, że do współdzielenia plików konieczne jest połączenie z siecią, a ich edycja będzie szybsza dzięki symetrycznemu Internetowi.

5. Niech Cię zobaczą!

Dzisiaj komunikacja internetowa niewiele ma wspólnego z czasami świetności Gadu-Gadu. Teraz liczy się obraz i dźwięk. Wideokonferencje nie są już żadną nowością, a standardem. Zyskaj połączenia najlepszej jakości – zarówno dźwięku, jak i obrazu – dzięki szybkiemu przesyłowi przez symetryczny Internet.