Zdrowie

Hematologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Jest to nauka interdyscyplinarna, mocno powiązana z transfuzjologią, immunologią i serologią.

Lekarz hematolog zajmuje się chorobami  krwi i układu krwiotwórczego, w związku z funkcją, jaką spełniają w organizmie. W skład układu krwiotwórczego wchodzą: szpik kostny czerwony, wątroba, śledziona i węzły chłonne. Krew w systemie naczyń krwionośnych opływa wszystkie tkanki. Transportuje substancje odżywcze enzymy, hormony, ciała odpornościowe i budulcowe, a także produkty odpadowe przemiany materii. Zaburzenie czynności transportowych krwi jest powodem wielu uciążliwych schorzeń, którymi zajmuje się specjalista hematolog.

Kiedy konieczna jest wizyta u hematologa?

Wizyta u hematologa (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/hematologia) jest wskazana jeśli zachwiane są proporcje pomiędzy składnikami krwi. W grupie ryzyka znajdują się także osoby u których w rodzinie stwierdzono przypadki schorzeń genetycznych takie jak hemofilia lub anemia sierpowata. Objawy zewnętrzne charakterystyczne dla dla chorób krwi to: bladość skóry, woskowaty kolor cery, bladość warg i błon śluzowych, przerosty dziąseł, nadżerki i martwice w ustach, zaburzenia krzepliwości krwi, nadmierna skłonność do powstawania siniaków i krwiaków. Objawy mogą być zwiastunem niegroźnej, łatwej do wyleczenia Anemii jak i wielu ciężkich schorzeń jak Hemofilia aż po różne odmiany Białaczki.

Im wcześniejsze rozpoznanie, tym większe są szanse pacjenta na sukces w walce z chorobą. Zaleca się wykonanie okresowo raz w roku podstawowego badania jakim jest morfologia krwi. Do hematologa konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego.

Diagnostyka i leczenie chorób krwi.

Badanie podmiotowe u hematologa polega głównie na zebraniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, schorzeń występujących w rodzinie oraz zauważonych symptomów takich jak problemy ze snem,wypadanie włosów, łamliwe paznokcie i inne. Wcześniejsze spisanie w/w znacznie ułatwi pracę lekarza.

Diagnostyka w hematologii głównie opiera się na badaniach laboratoryjnych krwi w skład których wchodzi kilkanaście różnych badań i testy białkowe. Oprócz badań krwi wykonuje się badania: USG jamy brzusznej, PET, RTG klatki piersiowej, biopsje węzłów chłonnych, biopsje szpiku kostnego, badania genetyczne i molekularne w zależności od potrzeb. Po zdiagnozowaniu specjalista hematolog proponuje optymalny dla pacjenta sposób leczenia. Forma leczenia zależy od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.

Wiele uciążliwych dolegliwości można usunąć przez  odpowiednią suplementację diety. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne daje pożądany skutek. Są jednak bardzo niebezpieczne i trudne do wyleczenia choroby nowotworowe, których leczenie bywa długie, uciążliwe i często nieskuteczne. Nowotworowe choroby krwi leczy się chemioterapią i radioterapią.

Leczeniem chorób hematologicznych powinien zajmować się wyspecjalizowany ośrodek medyczny jak Scanmed w Warszawie lub w Krakowie - https://scanmed.pl/.