18
Pt, Paź

Czy wiesz, że...

Zima to zdecydowanie bardzo trudny okres dla kierowców. Warunki amosferyczne oraz sytuacja na drogach, wymagają zachowania szczególnej ostrożności oraz właściwego przygotowania samochodu. Jak przygotować samochód do zimy? O czym pamiętać? I jak zachować się w sytuacji kolizji lub wypadku?

1. Przygotowanie auta do zimy, co warto mieć w aucie?


Zanim nadejdzie zima warto zadbać o samochód. To wpłynie na bardziej bezpieczną jazdę a być może uchroni przed kolizją lub wypadkiem. 


Niskie temperatury w zimie powodują, zaszronienie lub zlodowacenie szy. Aby tego uniknąć nieodzowne staje się zaopatrzenie w skrobaczkę do szyb, płyn do odmrażania zamków i szyb. Musicie pamiętać, że jazda samochodem z nie odświeżonymi i oskrobanymi szybami może grozić otrzymaniem mandatu. 

Warto zabezpieczyć uszczelki, w tym celu należy posmarować bądź spryskać specjalnym środkiem do konserwacji uszczelek. 

Ale, przede wszystkim ważne jest utrzymanie właściwego stanu technicznego auta. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów z silnikiem Diesla, ponieważ są najbardziej wrażliwe na duże mrozy. Mogą pojawić się problemy z akumulatorem. 
Także auta na benzynę i gaz wymagają uwagi. Warto tankować w zaufanych miejscach, gdzie paliwo jest dobrej jakości. Dobrą decyzją jest też wybór paliwa odpornego na temperatury - paliwa premium.

2. Jak zabezpieczyć miejsce wypadku samochodowego?
W sytuacji, kiedy samochód jednak zawiódł, lub zadziałał czynnik ludzki i doszło do kolizji lub wypadku należy nie wpadać w panikę. Pierwsze co powinniśmy zrobić to zabezpieczyć miejsce wypadku. Należy włączyć światła awaryjne, hamulec ręczny i powiadomić służby ratownicze - zwłaszcza gdy ktoś odniósł obrażenia. Miejsce wypadku powinno być oświetlone, by było dobrze widoczne - zwłaszcza w nocy. 


3. Jak zachować się podczas kolizji, wypadku drogowego?
Przede wszystkim powinno się zachować spokój i postępować z rozwagą. Ważne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, jeśli są osoby ranne.
Jeśli potrzebujemy pomocy warto zadzwonić po lawetę. Pracownicy autopomocy pomogą nie tylko przetransportować samochód (Jeżeli dojdzie do zdarzenia w okolicy  Wrocławia to warto poprosić o pomoc pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl to sprawdzona pomoc drogowa z Wrocławia, która pomogła niejednemu kierowcy. 


Należy pamiętać, że jeśli są osoby ranne lub gdy zachodzi podejrzenie, że któryś z kierowców pojazdów biorących udział w zdarzeniu jest nietrzeźwy - to należy konieczne jest wezwać na miejsce policję. To jest wymagane także w sytuacji kiedy okoliczności wskazują, że mogło dojść do złamania prawa. 
Zgodnie z prawem polskim wszystkie osoby, które są świadkami zdarzeń drogowych lub biorą w nich bezpośredni udział mają obowiązek udzielenia prawdziwych informacji policji.

Wszystko co może okazać się pomocne w ustaleniu szczegółów zdarzenia i wskazaniu winnych spowodowania kolizji lub wypadku powinno być przekazane policji. Odmowa udzielenia takich informacji może skutkować grzywną. Jeśli zajdzie taka potrzeba policja ma prawo wezwać nas na przesłuchanie, w celu wyjaśnienia szczegółów zaistniałej sytuacji. 

4. Opony letnie czy zimowe?
To ważna kwestia w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Zimą należy jeździć na oponach zimowych, ponieważ tylko one są w stanie poradzić sobie na trudnej nawierzchni, obsypanej śniegiem i pokrytej lodem. Jazda na oponach letnich nie jest bezpieczna.

Zima to trudny czas dla kierowców. Warto się do niej przygotować, dbając o stan techniczny auta, opony i właściwe paliwo. Warto też wiedzieć jak zachować się kiedy dojdzie już do kolizji lub wypadku i gdzie szukać pomocy.