Z życia wzięte

Matura z języka nowożytnego jest obowiązkowym elementem podczas majowych testów. Egzamin ustny z angielskiego może przysporzyć niektórym dużo stresu oraz niepewności. Należy nie tylko mieć odpowiednią wiedzę, ale również przełamać się i przede wszystkim mówić, odgrywając dialog, czy opisując sytuację. Co zatem zrobić, aby zdać maturę z języka angielskiego?

Przygotowania do matury ustnej

Niezależnie, czy Twoja matura jest w tym roku, czy dopiero przygotowujesz się do przyszłorocznej – systematyczna nauka to podstawa. Przede wszystkim warto się do egzaminów solidnie przygotować nawet już od pierwszych chwil wejścia w licealne progi. Dlaczego? Powinniśmy uczyć się nie konkretnie do egzaminu ustnego, ale by móc swobodnie porozumiewać się z innymi. Pamiętajmy, że matura ustna to tylko i wyłącznie mówienie. Możemy opanować dużą ilość słownictwa i znać wszystkie czasy, ale bez przełamania bariery językowej niestety nie uda się osiągnąć najlepszego wyniku. Dlatego do matury z języka angielskiego ustnego warto przygotować się już kilka miesięcy wcześniej. Gdy jednak nasz egzamin rozpocznie się za kilkanaście dni, należy oczywiście ćwiczyć. Rozmowa z drugą osobą, a nawet mówienie do siebie będzie zdecydowanie pomocne. Warto także zaczerpnąć wiedzy teoretycznej – podstawowe zwroty, słownictwo i gramatykę. W przypadku, gdy do matury zostało Ci więcej niż kilkanaście dni, kursy języka angielskiego dla młodzieży Speak Up mogą okazać się świetną alternatywą. Nie tylko nauczysz się nowych rzeczy, ale opanujesz potrzebny materiał do egzaminu i poćwiczysz angielski, który może przydać Ci się w przyszłości na co dzień. 

Jak wygląda egzamin ustny z angielskiego?

Warto na samym początku dowiedzieć się, jak w ogóle wygląda matura ustna z języka angielskiego. Całość trwa około 15 minut i składa się z 3 zadań, które poprzedza krótka rozmowa wstępna. W sali znajduje się dwóch egzaminatorów, a tylko jeden z nich przeprowadza egzamin. Najpierw oczywiście podczas wejścia, musisz się przywitać oraz okazać dokument tożsamości. Następnie losujesz zestaw egzaminacyjny. Jakie masz zadania?

  • Egzaminator najpierw zadaje Ci kilka pytań. Najczęściej tyczą one tego, czym się zainteresujesz, jak się czujesz, czy jaka jest pogoda. Nie wymaga się wtedy, aby używać trudnego słownictwa, a jedynie odpowiadać na pytania.
  • Po części wstępnej przechodzi się do zadania pierwszego, które tyczy rozmowy z odgrywaniem roli. Przed sobą będziesz miał konkretną sytuację, gdzie musisz poprowadzić dialog z egzaminatorem.
  • Zadanie drugie wiążę się z opisem ilustracji. Pamiętaj o szczegółowym opisie nawet w prostych zdaniach i słowach. Następnie do obrazka zostaną zadane Ci trzy pytania.
  • Ostatnie zadanie trzecie wymaga od Ciebie podjęcia wyboru między trzema rysunkami, zdjęciami lub plakatami na podany w zadaniu temat. Musisz wybrać, który będzie najbardziej odpowiedni i uzasadnić swój wybór. Potem ponownie musisz odpowiedzieć na dwa pytania uzupełniające.

O czym warto pamiętać?

Przed każdym zadaniem masz wyznaczony czas na przygotowanie się. Wykorzystaj go w pełni, aby ograniczyć stres i uporządkować myśli. Nie zaczynaj od razu mówić, jak nie masz, chociaż częściowo przemyślanej wypowiedzi. Pamiętaj, że jeśli czego nie rozumiesz – np. zadanego przez egzaminatora pytania lub wypowiedzi, możesz poprosić o powtórzenie. Nie zostanie zaliczone to jako błąd, a upewnisz się, o co dokładnie chodzi. Oczywiście musisz używać tylko i wyłącznie języka polskiego. Korzystaj także z możliwości zastępowania słów. Co to oznacza? Gdy nie wiesz lub zapomnisz jak powiedzieć, np. jak jest biurko, to możesz zawsze wyjaśnić to pełnym zwrotem: rzecz/mebel, na którym się uczymy lub pracujemy. Zyskasz z pewnością kilka punktów.

źródło zdjęcia: freepik.com