Czy wiesz, że...

Jeśli chcesz wyposażyć swój warsztat majsterkowicza, to koniecznie powinieneś zakupić wyrzynarkę. Jest to jedno z podstawowych elektronarzędzi, bez którego trudno będzie Ci pracować. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie sprzętu powinieneś poznać kilka podstawowych parametrów, dzięki którym wybierzesz idealny dla siebie model w określonym przez Ciebie budżecie.

Wyrzynarka sieciowa czy akumulatorowa?

Pierwszą decyzję jaką należy podjąć to czy chcesz mieć elektronarzędzie na kablu czy na akumulatorze. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy. Oczywiście wersja akumulatorowa jest znacznie droższa, tak naprawdę wyrzynarki na baterie zaczynają się od 800 zł, oczywiście znajdziesz tańsze rozwiązania, ale szczerze mówiąc to nie polecamy. Przyzwoitą wersję sieciową wyrzynarki kupisz za niecałe 300 zł, więc różnica jest naprawdę spora.

Jaką wyrzynarkę wybrać – podstawowe parametry

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę to moc elektronarzędzia – w przypadku wersji sieciowych oznaczana – W, a w przypadku akumulatorowych oznaczana – V. Tutaj zasada jest prosta – czym wyższe te parametry tym lepiej. Te parametry przekładają się nie tylko na siłę z jaką sprzęt będzie pracował ale również na jego żywotność. Jeśli silnik będzie miał małą moc, a Ty będziesz często i intensywnie używał sprzętu, to prawdopodobnie dojdzie do przegrzania, a co za tym idzie do zepsucia urządzenia. Na żywotność sprzętu wpływa również typ silnika – szczotkowy lub bezszczotkowy. Ten pierwszy jest zdecydowanie popularniejszy, natomiast drugi pojawia się w droższych modelach wyrzynarek i jest znacznie lepszy, przede wszystkim jest bardziej wytrzymały, więc jeśli często będziesz używać tego elektronarzędzia, to postaw na silnik bezszczotkowy.

Jeśli dalej zastanawiasz się jaką wyrzynarkę wybrać to zerknij na https://ranking-narzedzi.pl/wyrzynarki/ – jest to najłatwiejszy sposób na porównanie ze sobą najważniejszych parametrów w wybranym przez Ciebie budżecie!

Kolejnym parametrem, na który dobrze jest zwrócić uwagę to głębokość cięcia, ten parametr mówi po prostu o tym do jakiej głębokości dana wyrzynarka ma możliwość cięcia różnych materiałów. Głębokość cięcia w drewnie zazwyczaj wynosi od 6 do kilkunastu centymetrów, w aluminium od 5 do 10 centymetrów, a w stali od 2 do 6 centymetrów.  

Ostatnim istotnym parametrem jest liczba skoków na minutę – te dane mówią o tym z jaką prędkością będzie poruszał się brzeszczot i tutaj, tak samo jak w przypadku reszty parametrów im ta liczba jest wyższa tym lepiej.

Choć zazwyczaj jest to w standardzie, to zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie wyrzynarka ma możliwość cięcia pod kątem 45o. Oczywiście nie będziesz tej funkcji używać często, ale od czasu do czasu uratuje Ci pracę, więc warto żeby była.

Jaką wyrzynarkę wybrać – dodatkowe akcesoria

Pomimo tego, ze dodatkowe akcesoria czy funkcje nie świadczą o sprawności wyrzynarki, to tak czy inaczej warto na nie zerknąć. Przede wszystkim spójrz czy wybrane przez Ciebie elektronarzędzie ma laserowy wskaźnik cięcia linii, oświetlenie pola cięcia i adapter do podłączenia do odkurzacza, a dzięki temu do odsysania nagromadzonego pyłu. Są to funkcje, które naprawdę ułatwią Ci pracę.