14
Cz, Lis

Z życia wzięte

Wyposażeni w wiedzę czujemy się pewniej przy podejmowaniu decyzji co do zakupu dywanu. Będąc na bieżąco z trendami wiele zyskujemy. A co aktualnie w trendach piszczy? Podsumowanie czterech nurtów, które obecnie kształtują wystrój mieszkań na całym świecie. Skupimy się na powracającej regularnie geometrii oraz na naszych korzeniach, czyli wszelkich etnicznych wzorach, które określają lokalną indywidualność. Kolejne dwa kierunki wiążą się z powrotem do natury – zapraszamy ją do wnętrz – i dbaniem o równowagę.

Dywany ze wzorami etnicznymi

Wzornictwo etniczne od początku uwidaczniało się w lokalnych wyrobach tekstylnych. Wybitne pod tym względem są dywany, które często zajmują centralne miejsce w projekcie. Nawet neutralne miejsca potrzebują akcentu. Dzięki różnorodnej kolorystyce dopasowanie dywanu do założenia pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz pozostałych elementów wyposażenia nie stanowi już wyzwania. Często spotykana misterność wzornictwa etnicznego jest tym, co wprowadza niepowtarzalność i wysublimowanie. Zazwyczaj jest to element przekazu kulturowego mający w sobie historię do opowiedzenia.

 

Dywany w geometryczne wzory

Geometria wraca regularnie do łask w różnych odsłonach. Obecnie skandynawskie trendy w jasnych i chłodnych odcieniach przytulają geometrię. Bardzo dobrze wpasowują się one również w charakterystykę mid-century modern, choć już w bardziej zdecydowanych odcieniach i dobrane na zasadzie kontrastów. To także współczesne wnętrza industrialne, bądź eklektyczne, które zbierają surowość kształtów i kolorów by stworzyć nowoczesne lofty.

dywan polski agnella basic asarum czarny welna 1

Dywany z motywem roślinnym

Natura nigdy nie wychodzi z mody. Jest zawsze podstawą, od której się wychodzi i do której się wraca. Wpływa kojąco na emocje i inspiruje kolorystyką i kształtem. Trendami, które od jakiegoś czasu wdzierają się do mieszkań to urban jungle. Kipi soczystością kształtów rodem z egotycznych krajów. Podobne nurty można też spotkać też w bardziej neutralnym przekazie, wyciszonej kolorystyce runa leśnego, z kształtami paproci lub motywem lasu. Piękne kwiaty zazwyczaj w dużym rozmiarze zachwycają zwolenników maksymalizmu.

dywan polski agnella basic jungle ciemny zielony welna 0

Dywany z naturalnych włókien

Naturalne włókna, czyli wełna, jedwab i bawełna, wprowadzają niezwykły klimat do wnętrz. Bez względu na to, czy się znamy na runie czy nie, ich charyzmatyczny charakter przemawia do każdego. Wiele z nich jest zachowana w surowej kolorystyce, dzięki czemu tak współgrają ze stylem hygge i lagom. Wszelkie minimalistyczne odsłony trendów znajdą w tej grupie swojego faworyta.

Na uwagę zasługuje ostatnia inspiracja projektantów, czyli wspomniany lagom. Kładzie on nacisk na zrównoważone wnętrza i bliskość obcowania z naturą. Stawia na naturalne włókna, które mają podkreślić prostotę wnętrza. Jednocześnie nie wyrzekają się wzornictwa, co można połączyć z tematyką dywanów orientalnych, wzornictwem etnicznym lub współczesnym. Priorytetami w doborze dywanu nie będzie samo wzornictwo, a raczej rodzaj włókna i kolorystyka zachowana w neutralnych odcieniach. Beże, skandynawski błękit, szarości i biele to opcje po których należy się poruszać. Łączenie go z drewnem daje niezwykłe efekty.

Zdjęcia pochodzą ze sklepu z dywanami kochamydywany.pl.