17
N, Lis

Z życia wzięte

Nie każdy śledzi trendy wnętrzarskie z zafascynowaniem i jest na bieżąco z każdą ich zmianą. Przez ostatnie kilka sezonów można było się bezpiecznie poruszać po minimalistycznych trendach, które niósł ze sobą skandynawski leader wnętrz. Najpopularniejsze wnętrza to były te urządzone zgodnie z filozofią hygge. Obecnie tendencja na światowym poletku designerskim obiera inny kierunek.

Zmiany jakie zachodzą w proponowanych aranżacjach można wyszczególnić na te maksymalistyczne oraz na umiarkowane, przechodzące w inny wymiar minimalizmu przez łączenie stylów.

Dywany w stylu japandi

Przykładem mniejszej skrajności jest styl Japadni. Jest to hybryda utworzona z połączenia dwóch odległych ale jednak wyznających podobne wartości stylów – skandynawskiego i japońskiego. W obu widać potrzebę zachowania prostoty i życia w harmonii z przyrodą, przez co jego zaakceptowanie nie jest trudne. Przyglądając się temu 'tworowi' można odnieść wrażenie, że oba style zyskały na tym połączeniu. Japoński złagodniał i nabrał bardziej praktycznego wyrazu, natomiast skandynawski nabrał charakteru i czuć w nim powiew modnego orientu. Kompilacja jaką można stworzyć, może być bardzo zajmująca, wyrazista ale też wygodna i funkcjonalna.

Japandi jest wciąż odpowiedzią na naturalną potrzebę człowieka by być blisko natury. Wszelki materiały pochodzenia naturalnego będą się znakomicie odnajdywać w tych wnętrzach. Jest to też wielka szansa dla dywanów, które mogą dopełnić całej aranżacji, tym samym ocieplając aranżacje.

Naturalne włókna to jedno z najważniejszych kryteriów. Bawełna, wełna, jedwab lub ich mieszanki będą współgrać z założeniami stylu.

Kolorystyka dywanów japandi

Japadni w przeważającej części zaciąga paletę barw ze stylu skandynawskiego. Neutralne kolory, pokrewne różnych odcieni drewna, kamieni i inne które możemy znaleźć w naturze mają wprowadzić harmonie i są ważnym elementem do przełamania japońskiego wystroju wnętrza. Ale nie jest to zawsze regułą. Przygaszone brązy i szarości, faktycznie dobrze się sprawdzają w większości projektów, ale nie zapominajmy o wyrazistych akcentach orientu.

Japandi ma też drugie oblicze, które się kryje w żywych i jasnych czerwieniach i zieleniach. Stosowane z umiarem, do zaakcentowania głównych elementów aranżacji nadadzą charyzmy.

Wzornictwo w dywanach japandi

Najbardziej kojarzonymi motywami japońskiego wzornictwa będzie zapewne fala morska i kwiat wiśni. W obu przypadkach kryje się za tym symbolika. Wiśnia nawiązuje do odnowy przemijalności i krótkotrwałości życia ludzkiego, natomiast fale morskie w szczególności motyw ' seigaiha' obrazuje siłę.

Artykuł powstał przy współudziale sklepu: https://www.kochamydywany.pl.