17
N, Lis

Z życia wzięte

Ciepłe dni już na stałe zagościły w naszym kalendarzu. To najlepsza okazja na zaplanowanie rowerowej wycieczki. Przygotowanie jednośladu do dalszych tras nie musi wcale ograniczać się do wyczyszczenia go z kurzu i naoliwienia łańcucha. Ciekawą innowacją na rynku jest konwersja roweru na elektryczny. Dzięki gotowym zestawom firmy ZibiBike, każdy może w swoim domu przerobić klasyczny sprzęt na rower ze wspomaganiem elektrycznym. Jak to działa i dlaczego warto? Zapraszamy do lektury!

Jak przerobić rower na elektryczny?

Zanim trafiliśmy na ofertę marki ZibiBike, wydawało nam się, że konwersja roweru na elektryczny to skomplikowane zadanie, które przerasta typowego użytkownika dwóch kółek. Okazało się jednak, że zoptymalizowany zestaw elektryczny do roweru nie stanowi takiego wyzwania. Całość polega na zamontowaniu silnika elektrycznego do roweru w piaście przedniego lub tylnego koła i połączeniu go przewodem (lub przewodami) z wcześniej zamontowaną baterią z kontrolerem (np. w miejscu bidonu lub na specjalnym uchwycie bagażnikowym). Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zakupienia gotowego, zaplecionego koła z silnikiem, dzięki czemu przeróbka roweru na elektryczny trwa krócej i jest bajecznie łatwa.

Poniżej przeróbka roweru na elektryczny z Zibibike.pl

cykel lodz 12

cykel lodz 18

roweryopatowek 11

Czy warto przerobić rower na elektryczny?

W aspekcie letnich wypraw rowerowych – zdecydowanie TAK. Zalet jest co najmniej kilka. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym mają na celu łatwą i mało wymagającą jazdę. Nabieranie prędkości jest tutaj przyjemne i kosztuje niewiele sił. Zestaw elektryczny do roweru otwiera więc przed niektórymi osobami nowe możliwości rekreacji i spędzania wolnego czasu – osoby, które ze względów zdrowotnych lub wydolnościowych odstawiły ukochany rower, mogą w ten sposób powrócić do wycieczek i cieszyć się z jazdy.

Czy warto przerobić rower na elektryczny latem? To właściwie najlepsza pora, żeby w pełni skorzystać z zalet tego przedsięwzięcia. Wakacyjne upały potrafią dać w kość, dlatego umiejętny rozkład sił podczas jazdy rowerem jest ważny w aspekcie naszego zdrowia. Silnik elektryczny do roweru wykona część pracy za nas, pedałowanie jest więc czynnością, która nie absorbuje tak wiele energii, jak przy klasycznych rowerach. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym dobrze radzą sobie także na nierównym terenie – jazda pod górkę nie jest więc czymś koszmarnym, gdyż wiele pracy wykona za nas sam mechanizm.

Bateria w rowerze elektrycznym, w zależności od pojemności, pozwala na pokonanie ze wspomaganiem od 60 do nawet 120 km na jednym ładowaniu. Jest to zatem doskonałe wsparcie dla rowerzystów, którzy planują aktywny wypoczynek latem i chcą zrobić wielokilometrową trasę lub pętlę na swoim jednośladzie. Przeróbka roweru na elektryczny otwiera przed rowerzystami zupełnie nowe możliwości na długich trasach. Zestaw elektryczny do roweru może być przecież wykorzystywany tylko etapami, np. podczas wzniesień, lub gdy rowerzysta poczuje wyjątkowe znużenie. Gdy chcemy cieszyć się klasyczną jazdą, mechanizm może pozostać w spoczynku.