Czy wiesz, że...

Każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić w swojej firmie szkolenie ppoż. i szkolenie BHP. Bezpieczeństwo w pracy to podstawa, dlatego każdy z pracowników powinien wziąć w nim aktywny udział. Jest to bardzo ważne, by w niebezpiecznych czy zagrażających życiu lub zdrowiu sytuacjach mieć pewność, jak się zachować. Aby umożliwić swoim pracownikom zdobycie tego typu wiedzy, konieczne będzie znalezienie firmy, oferującej różnego rodzaju usługi BHP.

Na czym polegają szkolenia z zakresu BHP?

Szkolenie BHP pozwala uzyskać wszystkim pracownikom firmy wszelkie niezbędne informacje z zakresu m.in. zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, prawidłowego korzystania ze sprzętów w zakładzie pracy, unikania ryzykownych zachowań, a także udzielania pierwszej pomocy. Wykwalifikowany szkoleniowiec opowie, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. W razie jakichkolwiek wątpliwości odpowie również na nurtujące uczestników pytania.

Na zajęciach pracownicy dowiedzą się m.in., jak unikać zagrożeń, jak zabezpieczyć się przed nimi, jak udzielić pierwszej pomocy, w jaki sposób korzystać z gaśnicy czy jak przeprowadzić bezpiecznie ewakuację z budynku.

"Taka wiedza niejednokrotnie może uratować zdrowie i życie wielu osób. Udzielenie pierwszej pomocy to bardzo ważna umiejętność. Warto zaznajomić się z zasadami jej udzielania, a także umożliwić swoim pracownikom jak najlepsze zapoznanie się z nimi. Dlatego warto poszukać i zdecydować się na usługi firmy, której pracownicy będą w stanie w przystępny i skuteczny sposób przekazać wiedzę w oparciu nie tylko o teorię, ale także o praktykę." mówi Mateusz Błazik, który na co dzień prowadzi kursy BHP w Biłgoraju.

pracownicy szkola sie z bezpieczenstwa i higieny pracy

Jak zorganizować szkolenie BHP?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że szkolenie tego typu musi przeprowadzić odpowiednio wykwalifikowana osoba. Jeśli zastanawiasz się, do czego potrzebujemy usług BHP, to właśnie do przeprowadzenia i zorganizowania takich szkoleń.

Istotne będzie przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zorganizowanie spotkania z pracownikami. Szkolenia takie wiele firm zajmujących się usługami BHP przeprowadza z dojazdem do klienta. Zazwyczaj trwa ono kilka godzin i może rozłożyć się na kilka spotkań, na których zostaną omówione wszelkie istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa i właściwej higieny pracy. Tego typu szkolenia często mogą wymagać powtórzenia, dlatego warto porozmawiać podczas kontaktu z firmą przeprowadzającą szkolenie na temat zaplanowania programu szkoleń.

Dlaczego to takie ważne?

Polskie prawo jasno określa, że każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiedniego przeszkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Zanim pracownik rozpocznie pracę w firmie, zgodnie z prawem musi przejść szkolenie. Jeśli więc nie przekonuje cię kwestia zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom, musisz wiedzieć, że jest do twój prawny obowiązek.