Z życia wzięte

Pierwszy taniec weselny to niezwykle ważna chwila. I tak naprawdę, nie ma co się za bardzo stresować własnym ślubem, weselem, to jednak warto umiejętnie przygotować się do pierwszego tańca. Jak to zrobić najlepiej, aby doskonale się bawić i zaskoczyć przybyłych na ślub gości? Pierwszy taniec weselny to tradycja, której początki tak naprawdę trudno znaleźć. Na pewno na większości wesel tradycja praktykowana. Pierwszy taniec jest zawsze dla młodej pary, a można tańczyć w dowolnym stylu, do dowolnie wybranej przez siebie muzyki. Pląsanie w rytm muzyki bez składu i ładu, a może wręcz przeciwnie. Znakomicie przygotowana i wykonana choreografia do ulubionego muzycznego tematu.

Co można zatańczyć w trakcie pierwszego tańca weselnego?

Co kto lubi, bo tak naprawdę taniec, nie tylko pierwszy, ma być przyjemnością. Natomiast rozważnie podchodząc do tematu, wybór może być uzależniony choćby od własnych predyspozycji, umiejętności. Jeżeli ma się czas i chęć na miłe spędzenie czasu, można skorzystać z kursów tańca różnych stylów. Dzięki nim łatwiej będzie zorientować się w możliwościach tanecznych i poznać najróżniejsze style w praktyce. 

Na dobrą sprawę, jeżeli mowa o konkretnych stylach tanecznych, to na pierwszy taniec weselny pasuje zarówno walc, jak i nowoczesny taniec disco. Można sięgać po tango, rumbę czy sambę. 

 

Czy można nauczyć się skomplikowanej choreografii pierwszego tańca weselnego?

Oczywiście można, jednak każdy z nas jest inny. Każdy inaczej przyjmuje wiedzę i realizuje zalecenia instruktora tańca. Na pewno, mając silne parcie na naukę choreografii, należy znaleźć odpowiednią szkołę tańca, trafić pod skrzydła profesjonalnego instruktora. Taki instruktor, oprócz sprawnej nauki pierwszego tańca weselnego, będzie miał ciekawe pomysły związane z choreografią. Umiejętnie np. przygotuje oryginalny układ pod wskazaną muzykę. 

 

Ile czasu trzeba poświęcić na naukę pierwszego tańca weselnego?

Wszystko zależy od umiejętności, a także predyspozycji do chłonięcia wiedzy. Wpływ na długość nauki tańca ma również wybrany styl, poziom zaawansowania choreografii. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, ile lekcji należy wykupić, aby idealnie wykonać pierwszy weselny taniec. 

Pewne jest jednak to, że naukę tańca należy rozpocząć wiele miesięcy przed ślubem. Szukanie szkoły tańca, instruktora, na ostatnią chwilę jest skazane na porażkę. Może się okazać, że najlepsi specjaliści nie mają wolnych terminów. Dodatkowo zbyt mało czasu na naukę wprowadza nerwowość i nie ma pewności, że taniec zostanie opanowany przez przyszłą młodą parę. Ktoś, kto nie miał praktycznie do czynienia z tańcem, niech rozpocznie naukę nawet rok przed datą ślubu. 

Specjaliści od tańca twierdzą, że niewymagająca choreografia i pojętni uczniowie, mogą nauczyć się swojego pierwszego weselnego tańca w około 10-12 godzin. 

 

Dlaczego warto pierwszy taniec weselny trenować pod okiem instruktora?

Współpraca z instruktorem jest znacznie efektywniejsza niż próby samodzielnej nauki tańca. Instruktor dokładnie wyłapuje wszelkie niedociągnięcia i natychmiast je koryguje. Osoba ta może być również inspirująca i mając wiedzę o możliwościach kursantów, zasugeruje konkretny styl tańca, choreografię. 

 

Pierwszy taniec weselny, a suknia ślubna

Bardzo duże znaczenie przy tańcu weselnym ma suknia ślubna. Mianowicie jej krój wpływa na możliwości taneczne, wybór określonych stylów tańca. Oczywiście panna młoda wybiera suknie na bardzo wczesnym etapie organizacji ślubu. Pozwala to zasugerować instruktorowi tańca, co można, a czego nie da się w takiej sukni zatańczyć.  

Na sam koniec warto poznać kilka wskazówek, które okażą się pomocne dla młodej pary:

  • pierwszy taniec weselny nie musi być długi. Jeżeli ma się trudności z tańcem, to warto przygotować choreografię pod krótki fragment muzyczny,
  • nie należy się stresować tańcem, mimo że to trudne. Stres jest niestety źródłem paraliżu i może sprawić problemy z pierwszym tańcem,
  • tańczycie tylko i wyłącznie dla siebie. To ma być wasza chwila, dlatego należy zapomnieć o otoczeniu,
  • bardzo starannie przejrzyjcie oferty szkół tańca, a także w miarę możliwości, dowiedzcie się jak najwięcej o instruktorach. Dobra szkoła tańca z wyspecjalizowanym i profesjonalnym instruktorem to jeden z najważniejszych kluczy do sukcesu.

Publikacja ukazałą się dzięki współpracy ze Studio Tańca Jankowski