Czy wiesz, że...

Jazda konna to ogromna przyjemność. Jednak trzeba liczyć się z możliwościami urazów, np. głowy. Dlatego każdy, niezależnie od wieku i zaawansowania, powinien posiadać odpowiedni kask jeździecki. Kaski jeździeckie to najważniejszy element garderoby, gdyż w sytuacji upadku, mają za zadanie chronić głowę od uderzenia w podłoże. Jak wybrać najlepszy kask jeździecki? Co trzeba sprawdzić?

Urazy głowy w trakcie jazdy konnej

Jak wskazują statystyki, około 80% obrażeń powstałych w trakcie jazdy, wynika z upadku z konia. Urazy głowy są najczęściej spotykane i równocześnie mogą być niezwykle groźne dla zdrowia. Mowa tutaj o wstrząśnieniu mózgu czy złamania kości czaszki. Tego typu wypadku mogą być oczywiście przyczyną śmierci. Dlatego pod żadnym pozorem nie można wsiadać na konia, nie posiadając odpowiedniego nakrycia głowy. Kask znacznie zwiększy bezpieczeństwo każdego jeźdźca. 

 

Rodzaje nakrycia głowy dla jeźdźca

W zależności od stylu jazdy, zaawansowania, można wybrać jeden z dwóch rodzajów nakrycia głowy. W sklepach z akcesoriami jeździeckimi znaleźć można klasyczne toczki oraz typowe kaski jeździeckie. Czym się różnią one od siebie? Po co sięgać, wybierając się na jazdę konną? 

Jazda w stylu klasycznym sprawia, że jako nakrycie głowy idealnie sprawdzi się toczek. 

Kask jeździecki proponowany będzie przede wszystkim osobom, które stawiają pierwsze kroki w jeździectwie. Tego rodzaju nakrycie głowy jest również zalecane w trakcie jazdy w terenie. 

 

Standard kasków i certyfikat bezpieczeństwa

Wybierać należy tylko kaski, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Ich konstrukcja, wykonanie musi spełniać określone normy, a taki certyfikat jest ich potwierdzeniem. Warto w tym miejscu mieć na uwadze, że istnieją różne formy certyfikowania kasków. W naszym kraju przyjmujemy normy europejskiej. Są one obecnie oznaczone jako EN 1384- standardowe kaski oraz EN 14572, czyli kaski wysokiej jakości. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii czy USA istnieją inne standardy, normy. Znajdując atest: VG1 01.040 2014-12 możemy być pewni takiego kasku. To aktualny atest unijny. 

Podczas zakupu kasku należy być ostrożnym, bo okazuje się, że można i znaleźć takie, które nie posiadają certyfikatów i standardów. Takie kaski jeździeckie są niestety niebezpieczne w użyciu i nie warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. 

 

Dopasowanie kasku do głowy

Nawet najlepszy, najbardziej bezpieczny kask będzie bezużyteczny, gdy nie zostanie prawidłowo dopasowany do głowy jeźdźca. Najlepiej wybierać kaski z możliwością regulacji. Standardowo posiadają one rozmiary jak np. S czy L. Taki każdy rozmiar jest przygotowany pod konkretny przedział obwodu głowy. 

Są dostępne również kaski jedno rozmiarowe, dopasowane do konkretnych rozmiarów głowy. Nie posiadają one funkcji regulacji. 

Jak zmierzyć obwód głowy przed zakupem kasku? Miara krawiecka lub centymetr będzie niezbędny do wykonania tego zadania. Należy nim objąć głowę, około 2 cm nad linią brwi i tuż nad uszami. Ważne, aby zrobić to w sposób swobodny, nie dociskać miary do skóry. Otrzymany wynik jednoznacznie wskaże nam, jakiego rozmiaru kask trzeba wybierać. 

 

Wentylacja i zapięcia kasku jeździeckiego

Dwa niezwykle ważne elementy, które warto posiadać w swoim kasku. Jazda w okresie wakacyjnym, kiedy temperatury są wysokie, powoduje szybsze pocenie się, a to prosta droga do dyskomfortu. Dlatego należy zadbać o komfort w trakcie jazdy i mieć kask z prawidłowo funkcjonującą wentylacją. Drugi z istotnych elementów w kaskach jeździeckich to ich zapięcie. Spotyka się zapięcie trzy oraz czteropunktowe. Zapięcie powinno dawać jak najwięcej możliwości regulacji. Trzeba również wiedzieć, że po prawidłowym zapięciu, kask powinien być nieruchomy.

Publikacja powstała dzięki współpracy z portalem: www.gnl.pl