Z życia wzięte

Praca operatora wózka widłowego jest bardzo na czasie. Atrakcyjne zarobki i spore zapotrzebowanie stawiają ludzi z uprawnieniami na wózki widłowe w dobrej sytuacji. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj przedsiębiorstwa, które do produkcji, magazynowania czy spedycji na dużą skalę nie wykorzystują wózków jezdnych. Zdobycie uprawnień nie jest bardzo trudne ani kosztowne. Przygotowaliśmy kilka zdań o tym, jak wyglądają uprawnienia na wózki widłowe. Zapraszamy!

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Jeśli chodzi o uprawnienia branżowe, to zezwolenie na wózki widłowe należy raczej do tych tańszych i krótszych w realizacji. Cena kursu na wózki widłowe to około 400 – 600 zł. Jest to zdecydowanie jeden z tych wydatków, które można zaliczyć do inwestycji w samego siebie. Uprawienia na wózki widłowe przydadzą się zarówno pracownikom magazynów czy placów budowy, jak i brygadzistom, specjalistom od zaopatrzenia itd. W wielu przypadkach uprawnienia na wózki widłowe sponsoruje pracodawca, zwracajmy jednak uwagę na to, aby nie było to szkolenie na stanowisku w miejscu pracy, ale kompletny i powszechnie uznawany kurs na wózki widłowe, zakończony egzaminem w UDT.

Przyda się też wskazówka, że im wyższe lub bardziej kompleksowe uprawnienia na wózki widłowe, tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie w przyszłości. Oprócz klasycznych widlaków są to np. wózki jezdne boczne. Kursy na takie maszyny uwzględniają przeszkolenie w ich zakresie, a to wiąże się z wyższymi kosztami za sam kurs.

Firm, które oferują kursy na wózki widłowe jest w skali lokalnej olbrzymia ilość. Nie dajmy się jednak złapać na dobry marketing. Najlepiej zebrać oferty z kilku firm, żeby nie przepłacić. Pamiętajmy również, że przesadna oszczędność nigdy nikomu nie wyszła na dobre. W przypadku kursu na wózki widłowe dobrze, aby miał dobre opinie i rzetelnie przygotowywał do egzaminu. Niestety, poziom przygotowania nie jest wszędzie jednakowy.

Ile trwa kurs na wózki widłowe?

Według regulacji Urzędu Dozoru Technicznego program nauczania trwa od 35 do 39 godzin lekcyjnych. Część teoretyczna trwa 25 godzin, natomiast część praktyczna 10 godzin. Na praktycznym kursie poznamy części do wózków widłowych oraz podstawowy serwis wózków widłowych, a także poruszanie się nimi w oparciu o różne napędy.

Mimo szczerych chęci, aby szybko i sumiennie przejść przez kurs na wózki widłowe, zostają jeszcze formalności. Niestety, w niektórych przypadkach mogą zająć nawet miesiąc, nim będziemy mogli sfinalizować kurs.

Jakie wymagania na wózki widłowe?

Jeśli chcemy uzyskać uprawnienia na wózki widłowe, warto poznać minimalne wymagania. Nie są one zbyt wygórowane – kandydat na wózki widłowe musi mieć ukończony 18 rok życia oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. Ważne jest też dobre zdrowie fizyczne i psychiczne, czyli pisemnie udokumentowany brak przeciwwskazań w tym zakresie.

Źródło: Dunpol.pl - serwis widlaków marki Toyota.