Czy wiesz, że...

Druk przemysłowy to różnego rodzaju aplikacje i wzory, które są nanoszone na dany produkt. W większości przypadków jest to logotyp firmy, która wyprodukowała dany wyrób. Mogą to też być różnorodne ilustracje oraz teksty – np. hasła reklamowe. Z jakich technologii korzysta druk przemysłowy?

Druk przemysłowy – sitodruk

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych technologii stosowanych w poligrafii. Znajduje ona zastosowanie w wielu branżach, ponieważ nadruki mogą zostać naniesione na powierzchnię o dowolnym kształcie i rozmiarach i są odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoć, promieniowanie słoneczne UV, działanie silnych substancji chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. W szczególności wykorzystuje się go w branżach elektronicznych, ale nie tylko. Sitodruku można użyć także na tkaninach oraz innych akcesoriach.

Druk offset

Druk offsetowy to technologia, która zapewnia lepszą jakość niż sitodruk, jednak nie należy ona do tanich rozwiązań – koszty początkowe są dość wysokie. Offset opłaca się przy większych nakładach, np. przy produkcji na masową skalę personalizowanych opakowań produktowych. Aby przygotować projekt nadruku, konieczna jest znajomość technik graficznych, w tym między innymi związanych z grafiką wektorową. 

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to technologia, która oferuje ogromne możliwości personalizacji, jest ona najczęściej wykorzystywana w branży wydawniczej, a także w produkcji materiałów POS i innych materiałów reklamowych. Nowoczesne urządzenia inkjetowe oferują wysokiej jakości druk, a także umożliwiają masową, szybką i ekonomiczną produkcję, znajduje to zastosowanie np. w obszarze druku cyfrowego na tekstyliach.

Druk 3D

Druk 3D jest wykorzystywany najczęściej do wykonywania prototypów oraz produkcji specjalistycznych komponentów i części zamiennych. Technologia ta ma ogromny potencjał i cechuje się wysoką precyzją, ale jest wciąż rozwijana. Najnowsze technologie druku 3D to stereolitografia i spiekanie laserowe (selektywne lub bezpośrednie). Znajdują one zastosowanie w przemyśle lotniczym, branży jubilerskiej, sektorach związanych z architekturą, medycynie i stomatologii oraz kulturze i sztuce. Drukarki 3D mogą być także wykorzystywane w innych dziedzinach, np. archeologii lub muzealnictwie.

Interesują Cię najnowsze technologie? Sprawdź artykuł o technologii 3D i drukowaniu pudełek na it-biznes.com: https://it-biznes.com/pudelka-z-nadrukiem-a-drukarka-3d. Dowiesz się z niego, czy możliwe jest stworzenie firmowych pudełek z wykorzystaniem drukarki 3D.